Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В МВР е премахнат психологическият реподбор

Доц. Неделчо Стойчев: Политиците да намерят друг начин за доверието на хората, а не чрез детектор на лъжата

"Лесно е да отидеш на частен полиграф и да получиш резултат, какъвто желаеш"

| Интервю
Снимка: стопкадър: БНТ

Политиците да намерят друг начин да получат доверието на хората, а не чрез детектор на лъжата, препоръча доц. Неделчо Стойчев, криминален психолог, в интервю пред БНР.

В предаването "Хоризонт за вас" той коментира използването на полиграф – детектор на лъжата, от политици, за да докажат "истината".

На теста се подложи кметът на София Васил Терзиев и препоръча на лидера на "Спаси София" Борис Бонев да направи същото заради обвиненията му към Терзиев.

"Ползването на детектора от политиците винаги е в тяхна полза и го използват като индулгенция, че казват истината. Самият метод има особености, че явилият се трябва да има залог, ако бъде констатирана лъжа. В повечето случаи се отнася за казуси за престъпление, където детекцията е най-силна и спомага за разкриване на извършителите. В другите направления твърде условно може да се смята, че резултатът е надежден. Защото залогът на политика, ако неговите твърдения бъдат проверени и се окаже, че не е казал истината, какви ще бъдат последствията? Общо взето - никакви", коментира доц. Стойчев.

Той обясни, че са важни последствията, когато лъжата бъде разкрита:

"Когато няма последствия, няма да се състоят тези психологични вътрешни процеси, които допринасят за получаване на адекватен резултат".

Той е категоричен, че не може да се излъже полиграфа, "а полиграфиста, ако не е добре подготвен или се отдаде на субективни пристрастия, това влияе на крайния резултат".

"Полиграфът не се лъже, защото реакциите, които се фиксират, не подлежат на съзнателен контрол, свързани са с емоциите на човека и предимно със страх от разкриване на лъжата -човекът, който изследваме, да има какво да загуби", обясни криминалният психолог.

Доц. Стойчев предупреди, че през годините се правят тестове на детектор на лъжата от частни фирми и "правят, каквото си искат":

"Не спазват основни изисквания на полиграфската практика. Лесно е да отидеш при частен полиграф и да получиш резултат, какъвто желаеш".

Той посочи, че единствено в ДАНС минаването на полиграф е задължително за служителите. За хората на атрактивни публични длъжности трябва да има нормативна уредба. Дори от МВР е премахнат психологическия реподбор, който се е правел при сигнали за служители на вътрешното министерство за злоупотреба с власт и правомощия.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна