"Електроенергийната мрежа е най-сложната технология, реализирана някога от хората. Тя работи като един организъм, изграждан в продължение на над 130 години".
Това обясни пред БНР Никола Газдов, председател на Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия, член на Европейската соларна асоциация, след като беше прекъснато електричеството в Испания и Португалия, както и в част от Южна Франция.
"Все още няма яснота какво се е случило. Чуваме всякакви твърдения - че виновни били възобновяемите енергийни източници, че виновно било времето. По-вероятно е обаче да говорим за технически проблем в мрежата.
Може да е имало някакъв вид атмосферно събитие, което е предизвикало дребни трептения в мрежата и те са се разпространили след това.
Без да знаем причините обаче, може да кажем, че предпоставката това да се случи е, че Испания и Франция имат много лоша или недостатъчна междусистемна свързаност".
България започна по-рано да се адаптира към новата ситуация, в която енергийната система все повече е доминирана от възобновяеми източници, отбеляза Газдов в предаването "12+3".
"Те се нуждаят от повече гъвкавост на системно ниво. След около година, ако бъдат изградени 10 хиляди мегаватчаса нови батерии за съхранение на енергия, България не само ще има по-сигурна система, отколкото има днес, но ще бъде и балансьор на целия регион.
Ние успяхме, въпреки политическата несигурност в последните години, да направим някои реформи в енергетиката, които дават огромни предимства. Много по-лесно се развиват нови проекти за изграждане на електропроводи, по - лесна е разработката и реализацията на самостоятелни системи за съхранение на енергия. Лесно и бързо се правят хибридизации на съществуващи проекти".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.