От няколко години в Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите. Една от тях е дигитализацията на библиотечния фонд. Бисер Янков е ръководител на „Дигиталния център“ в библиотеката.
Читателите и потребителите разполагат с електронен каталог, който съдържа 650 хиляди тома книги, български и чужди цифрови ресурси, образователни и информационни услуги, библиотечни цифрови платформи.
Столичната библиотека пази документално-информационен архив за историята на София. В нея се съхраняват книжовната памет на София чрез личните библиотеки на Константин Стоилов, Кирил Христов, Симеон Радев, които благодарение на „Дигиталния център“ осигуряват бърз и лесен достъп на читателите.
Дигиталният портал „Личните библиотеки на великите българи“ е само една от платформите, с които библиотеката разполага. Освен нея читателите могат да използват още Дигиталните платформи „Сердика“, „Думи без карантина. Поезия“, „Българска класика – класика за всички“. Изграждането на Дигитална библиотека е дългосрочен стратегически приоритет на Столична библиотека.
През 2021 година в Столична библиотека отваря врати лаборатория за тийнейджъри. Това е иновативно пространство, в което учениците от 10 до 18 годишна възраст напълно безплатно могат да получат и развият цифровите си умения. Борислав Захов е един от обучителите в Тийн лаб:
Библиотеката работи с различни училища, но всеки желаещ ученик, независимо от кое училище е, може да се запише за обучение, ако има читателска карта. Картата дава възможност да се използват всички ресурси на библиотеката, а цената ѝ е 5 лева за една година.
Библиотеките вече не са само място за съхранение и четене на книги, но те са и социални центрове. Те се превръщат в места за срещи и разговори, за обучения и създаване на нови умения.
Репортаж на Виктория Тодорова чуйте в звуковия файл.
Снимки: Столична библиотека