Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инсталации и пърформанси, свързани с екологията под мотото - "50 градуса на сянка"

3
Инсталации и пърформанси, свързани с екологията под мотото - "50 градуса на сянка"
Снимка: Феня и Искра Декало

Често около празниците хората обикалят магазините да търсят най- подходящи подаръци. Понякога изнервените продавачи подхвърлят "Тук не е изложба да зяпате- купувайте". В един от най-големите МОЛ- ове на Тел Авив в дните на празниците са открили изложба на инсталации и пърформанси свързани с екологията. 

Показани се творбите на 13 художника, работещи с естествени материали или с отпадъчни суровини. Дори пейките, от които се наблюдават експонатите са от пресовани картони. Творбите на второто биенале на екологичното изкуство са в кулоарите. Названието "50 градуса на сянка" идва от доклад на Израелската метеорологична служба, предупреждаващ, че в близко бъдеще се очакват горещи вълни с температури над 50 градуса на сянка. 

От платна на яхти е висяща от тавана инсталация, в която сякаш цяла флотилия отплава към хоризонта. Всъщност е въпрос на въображение - за други те са огромни, многоцветни знамена, висящи от тавана като гигантски пипала на октопод или дори огромен китайски фенер... Друга въздушна скулптура е от стари парашути, а около нея- сякаш преодолели гравитацията метални силуети на летящи хора.

Над 50 различни експоната – от огромно яйце, направено от хартия до картини с название "Археология на бъдещето", показващи залети до половина знакови телавивски сгради - предупреждение, че топеното на арктическите ледове води до повишаване нивото на световния океан и заливане на крайморските градове. Кинетични инсталации с електронни модели на изчезващите пчели са още един щриха в апокалиптичната картина. И точно до тях е фото изложба от експедиция край Мъртво море. За своите открития разказва във видео Натали Тамир.

"Попаднах па уникален феномен свързан с карстовите дупки в района на Мъртво море. Названието на езерото идва от това, че в силно солените му талази няма живот. Водата от Галилейското езеро, с което в древни времена са били едно цяло, се отклонява за напояване и се смята ,че Мъртво море е изчезващо езеро. Има различни проекти за канал, свързващ го с Червено море, но ако това се случи, определено ще бъде разрушена уникалността му. И в тази наглед безизходица се е зародил нов живот – непознати, до сега за науката - миниатюрни ракообразни, които прекрасно се развиват в толкова солена вода."

В пано на покривната тераса могат да се видят всички диви животни обитаващи Тел Авив, защото и в най-гъсто населения град, са се изхитрили за намерят начин да го обитават и неопитомени зверчета, птици и насекоми, разказва Рут Боазсон:

"С работниците от прочутия център за изучаване на природата, чиято сграда прилича на Ноевия ковчег, запознах изучаването на "нощния живот на големия град". Нямах предвид баровете и локалите му, дори не културния живот, а промъкващите се в обществените паркове чакали, прилепите, които обичат плодовете на на едно от най-разпространените дървета тук- шикмата, а не се отказват и от плодовете на палмите – независимо дали са орехи или фурми, от птиците ме интересуваше освен папуняка, който гордо каца и кълве по тревните площи и площадите, папагалчета, успели да се изплъзнат от клетките и намерили прекрасно място без естествени врагове. Сега те пърхат над града на зелени ята. Има и много други интересни твари. Вторият проблем беше как точно да направя своя барелеф. Избрах за материал това, от което първобитните хора са правили къщите си - глина, кал и слама. Единствено за папагалчетата прибавих и намерени от мен на плажа зелени плоски камъчета.

Най- желаната спирка за посетителите на изложбата е на онзи остров от покрива, където няма паркинги, но има прекрасен плувен басейн. Около него е градината на чудесата. В нея по хидропонен начин се произвеждат цветя и зеленчуци, а от скоро име и два цеха. В единият от развалящите се плодове и зеленчуци останали всяка вечер в многобройните магазинчета, ресторанти и кафенета на огромния МОЛ- заемащ три карета се произвежда компост. В другия се оползотворяват годните за ядене но без търговски вид плодове и зеленчуци. Там се провеждат страхотни ликьори, и туршии.

Оказва се , че освен място за пазаруване големият МОЛ е нещо като галактика. Най-добрата у илюстрация е една от инсталациите на изложбата "50 градуса на сянка": в тъмна стая върху прозрачни, полюшващи се завеси се прожектират безброй светли точки, подобно на звездите в нашата галактика."


Още по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени