БНР успешно въвежда ИИ за своите програми. От края на април новините в сайта на общественото радио се четат от обучен на български език аватар във виртуално генерирано студио. Само година след като БНР обучи ИИ да чете новините на портала на обществената медия с глас, те вече имат и своето дигитално лице.
"Аватарът не чете едно към едно информацията, защото е обучен да я синтезира за минута. Той сам редактира текста. Ако е 1:30 минути, синтезира до 1 минута и преразказва съдържанието достоверно. Засекли сме да променя ударение на дума, но добре чете на български език", обясни в интервю в предаването "12+3" Иво Тодоров, директор на дирекция "Дигитални програми" на БНР.
Към момента аватарът няма първообраз като визия и звучене, но е тема за размисъл дали да има име.
"Аватарите на някои мобилни оператори и банки имат име. И аз онзи ден попитах ChatGPT дали аватарът да има и кое ще е подходящо за аватар на БНР. Като го вкарах в целия контекст, ChatGPT ми препоръча или технологични, съставени от глас с радиозвучене и тон, или добре звучащи български имена като Боян, Румен и Орлин... Този аватар е генериран от компания, с която друга компания е партньор на БНР и работи за дистрибуция на Google новините на сайта", разказа още Иво Тодоров.
И понеже все още в обществото има съмнение спрямо ИИ, "ние сме сложили един текст в началото, че информацията е създадена от екипите на БНР, че е напълно достоверна и ако някой има съмнение да прочете оригиналния текст в публикацията в сайта на БНР".
А селекцията на новините, които да чете аватарът, се прави от ръководителя на сайта и той преценява коя информация е интересна, за да се генерира и като видеосъдържание:
"Това са текст, съдържание, създадени от екипи на БНР – репортери, редактори в сайта, текстова информация и този бот с образ – аватар, прочита. Има жестикулации и помръдване. Така се създава този елемент на живост".
Директорът на "Дигитални програми" на БНР призна, че няма притеснения от навлизането на ИИ, "защото за всички платформи е важно човешкото присъствие, той дава командите и редактира готовото съдържание".
Тодоров съобщи, че в началото на лятото БНР ще пусне четири нови сайта и мобилно приложение 3 в 1 с водещи разклонения от една икона.
"БНР ще има bnrnews и институционален сайт. В момента има всякакво съдържание на сайта и това обърква Google. "Бинар" ще бъде обновен не само като платформа за слушане, но и за гледане. Сайт ще има и Детското БНР", каза още Иво Тодоров.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.