Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връх Дамбалъ се почита от християни и мюсюлмани на сакралния 6 май

На 5 срещу 6 май водата от скалите на връх Дамбалъ добива магическа сила и лекува

| Репортаж
Християни и мюсюлмани почитат връх Дамбалъ.
Снимка: Валя Апостолова

Стотици хора потърсиха през изминалата нощ изцеление в лечебен извор край Момчилград. Според поверието, на 5 срещу 6 май водата, извираща от скалите на връх Дамбалъ, добива магическа сила и лекува различни болести – от заекване до парези. 

Мястото се почита от християни и мюсюлмани от Балканите, за които 6 май е сакрална дата. Денят е празник, който събира двете религии – за първите - е Гергьовден, за вторите – Хадърлез.

За да стигнат до лековития извор, хората изкачиха пеша стръмния връх. Някои пристигнаха още по светло. Едни разпънаха палатки, други постелиха одеала под звездите. И търпеливо зачакаха полунощ, когато според легендата дъбовата гора наоколо започва странно да шуми. 

Дамбалъ

За пристигналите това означава, че е дошъл Хадърлез. И върхът се огласи от детски плач. Родителите събуждаха заспалите деца и с тях на ръце отиваха до направените край скалите малки басейни. Те ги потапяха в ледената вода с вярата, че ще оздравеят, благодарение на чудото от лековития извор и от светците - Георги за християните, и Хъдър и Иляз за мюсюлманите. 

Легенди разказват как след досега с водата неми проговарят, а обездвижени прохождат. Една от тях споделя журналистът и изследовател от Кърджали Георги Кулов.

Силата на вярата и чудесата на лековитата вода на 6 май се пази и в крумовградското село Черничево. Там също има магически извор, който се посещава от християни и мюсюлмани. Наричат го Ликото вризче.

И в община Черноочене пазят традициите на 6 май. Както е било от поколения насам, снощи там бяха изпълнени сакралните ритуали, обясни местният краевед Исмет Исмаил.

Вярата в магията на днешния ден е надхвърлила границите на религиите, а празникът е единственият, който събира на едно място различните групи. Цялото Източно Средиземноморие тачи светците на 6 май, казва изследователят Георги Кулов.

Още едно място събира днес различните религии в Родопите -  дървената джамия на 7-те девойки в село Подкова. Тя е известна с това, че е построена за една нощ без нито един пирон.

Подробности чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени