Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Говори Страсбург" - студио на живо от Европейския парламент само в "Хоризонт до обед"

Никола Минчев и Андрей Новаков от ЕП - между институцията и проблемите на хората

Залозите на парламента към ЕК за "Дългия бюджет"

| Интервю
Андрей Новаков, Ирина Недева, Никола Минчев /от ляво на дясно/
Снимка: Росица Петкова

"В Европейския парламент думата компромис не носи непременно негативно значение. Под компромис се разбира намирането на общ език в силно фрагментирана среда. Има разлика на ниво култура на общуване, език на общуване. В българския парламент начинът на комуникация е на ниво, много по-ниско от битовото."

Този паралел направи в интервю за БНР евродепутатът Никола Минчев от "Обнови Европа".

Никола Минчев  Снимка: Европейски парламентУвеличаването на средствата в сектор отбрана е наложително и неизбежно, смята той. 

"Инвестициите в отбрана са с цел да се осигури дългосрочният мир. ЕС трябва да има възможността да се защитава."

"Свръхрегулацията пречи. Разумна регулация не може да е проблем. С евтини вносни продукти, най-вече от Китай, се наводнява европейският пазар. Това наводняване пречи и на местните европейски производители. Свръхрегулацията е проблем, ЕС залитна в тази посока и се говори за опростяване", коментира Минчев, който е заместник-председател на комисията по вътрешния пазар и защита на потребителите.

"В Европейския парламент се гласуват неща, които ще определят бъдещето на България в следващите 50 години. Не можем да си позволим език, който дистанцира хората от европейските институции", заяви в предаването "Хоризонт до обед" евродепутатът Андрей Новаков от Европейската народна партия. Той е член на комисията по сигурност и отбрана, на комисията по регионално развитие и на комисията по транспорт и туризъм.

"Това, за което призовах, е всяко евро, което излиза от европейския бюджет, да бъде насочено към конкретните проблеми, които тормозят хората. В противен случай те мислят, че се занимаваме с глупости и за съжаление в част от случаите са прави", посочи той.

Снимка: БТАИнструментът, с който ще се финансира отбраната в Европа е дългов, уточни Новаков, който е против пари, "предназначени първоначално за изграждане на училища, водопроводи и улици, да  се дават за ракетни установки".

"Не бива да се преформатира кохезионната политика. Има причина тя да е по-дългосрочна. Част от проектите не са банкируеми и не можеш да ги обвържеш с краткосрочни цели", смята Новаков.

Във връзка със зелените политики евродепутатът изтъкна, че вярва в пазара и хората по-добре от депутатите знаят как да си похарчат парите.

"Ако някой иска да си купи бензинова кола, най-вероятно има потребност от нея. Видяхме какво се случи в Испания, където 80% от електричеството се генерира от соларни панели. Тогава какво правиш? Насърчаваме електроавтомобилите – да, окуражаваме хората да ги купуват с бонуси – да, но да забраняваме всичко останало – защо?"


Двете мнения в специалната рубрика на живо в студио "Говори Страсбург"  чуйте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна