Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори.

"Нямаме развити велоалеи. Тротинетките си имат ограничение – 25 км/ч, което не е опасно"; "Ако човек не е опитен, вероятно поема известен риск", "Те се мушкат, не спазват и белята е готова"; "Каски – задължително, а те не носят"; "Няма никакъв контрол"; "Трябва да не се използват от хора под въздействие на различни субстанции"; "Не са запознати с Правилника за движение по пътищата и създават много рискови ситуации" – споделят в анкета жители на София.

От дни полицията в София провежда операции срещу агресивни водачи на електрически тротинетки и електрически мотори. До момента са съставени 19 фиша и 8 акта.

Акцентът е превенция, след това – наказване на виновните нарушители, казва пред БНР комисар Мартин Цурински, заместник-директор на КАТ.

Контролът е непрекъснат, твърди комисар Цурински. Апелът е в паркове и градинки, където тичат малки деца, такива превозни средства да не се употребяват, коментира той.

Снимка: БТА

Той напомня, че има както минимална възрастова граница, така и пределна разрешена скорост за използването на тези превозни средства.

С актове на общинските съвети могат да се определят и по-ниски максимално допустими скорости, изтъква Мартин Цурински. По думите му с извеждане на проблемните зони с общински наредби може да се подпомогне спазването на Закона за движение по пътищата.

Комисар Цурински подчертава и отговорността на родителите, които предоставят на децата си инструменти за разплащане за наемането на електрическите тротинетки. Според него реакциите на родителите при задържането на деца, управляващи опасно електрически тротинетки, са различни – полюсни, "от плюс до минус".

След тежък инцидент с 14-годишно дете кметът на Карлово забрани движението на електрически тротинетки в пешеходните зони на града. Предстои завишаване на санкциите.

Реакцията на жителите е категорично положителна, разказва кметът Емил Кабаиванов в предаването "Хоризонт до обед".

"Тези, които карат тротинетките с повече от 15 км/ч, не могат да осъзнаят, че застрашават собственото си здраве и живота си."

Всеки кмет може да издава заповеди, касаещи обществения ред, уточнява кметът на Карлово.

Дори децата да имат предпазни средства, те са за тях, не са за пешеходците. Който бъде ударен от бързо движещо се подобно превозно средство, той ще получи тежка контузия. Родителите не осъзнават опасността, когато закупуват подобни тротинетки на техните деца, предупреждава Кабаиванов.

Ние забравихме, че трябва да спазваме правилата, обобщава той.

Полицията във Варна прави кампания на терен  Снимка: БТА

Кметовете на Чепеларе, Кърджали, Белица и други градове са се заинтересували от ограничението в Карлово с идея и те да приложат подобни мерки в техните общини.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени