Това обясни Весела Владкова, международен редактор в БНР.
Германският Бундестаг днес отбеляза 80-годишнината от края на Втората световна война.
"Акцентът в речта на германския президент Франк-Валтер Щайнмайер беше върху това, че човечеството очевидно е склонно да забравя през какво е преминало, а историята трябва да се помни, за да не се повтаря, но най-вече да не се преиначава.
Щайнмайер благодари на съюзниците тогава – американци, британци, французи и Червената армия, за освобождзаването на Германия от хитлеристкия режим. Но това, по думите му, не е извинение за сегашния руски президент да води война срещу Украйна под предлог, че продължава антифашистката борба от Втората световна война".
Чувството за вина остава все още, дори в младите хора, обясни Владкова в предаването "Нещо повече". Тя обаче посочи, че има сериозна разлика във възприятието на историята между Източна и Западна Германия.
"В двете части на страната растат поколения, които са с различна изходна точка. Осмилянето на миналато се е случило в Западна Германия. В Източна не се е или е представено изкривено".
Владкова обясни, че текат обсъждания дали "Алтернатива за Германия" трябва да бъде забранена в страната.
"Новата коалиция, която тази седмица встъпи в длъжност, е против тази забрана. Поне засега официално се чува, че "Алтернатива за Германия" трябва да бъде преборена пред урните – с политически средства, а не със съдебни борби и решения".
Войната в Украйна разделя германците от самото начало, отбеляза още международният редактор.
"Но както Писториус – министърът на отбраната, така и канцлерът Мерц, са много по - категорични, че трябва да останат на страната на Киев, защото води една справедлива борба за оцеляването си".
Целият коментар на Весела Владкова може да чуете в звуковия файл.