Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васко Михайлов: Как е освободена Прага през Втората световна война?

3
Васко Михайлов
Снимка: ФБ/Васко Михайлов

Разказ за Пражкото въстание разказваме в "Закуска на тревата". 

За Деня на Европа Васко Михайлов, любим глас на "Хоризонт" и дългогодишен кореспондент на БНР в Москва разказва къде би засадил мак - цветето, което още от Първата световна война се превръща в символ на загиналите във военни конфликти.

"Къде бих засадил мак - в Прага, в Чехия. Прага се оказва последната европейска столица, която е освободена през Втората световна война.

Защото Втората световна война не свършва с освобождението на Берлин, не - тя завърша в Прага, в Чехия, с разгрома на една огромна хитлеристка армия от близо 1 милион войници, разказва колегата Михайлов.

"До ден-днешен се води един чисто идеологически спор как е освободена Прага през Втората световна война - тъй като там събитията започват, чак когато става ясно, че хитлеристкият режим се сгромолясва, след като предстои подписването на капитулацията, тогава точно в Прага, знаем - това е столицата на един протекторат на Хитлеристка Германия, който дотогава е бил изцяло във владенията на нацистите.

Там малко след като става ясно, че войната свършва, че победата е близо, местните жители възстават, така започва Пражкото възстание, това е на 5 май 1945 г., така хората сами възстават в защита на своя град от пълно разрушение...

Защото малко преди това се появяват слухове или информации, че немските войски, които отказват да се предадат и се намират в този протекторат - Чехия и Моравия, възнамеряват да унищожат Прага! 

Да я сринат със земята, за да не може да бъде превзета от Съюзните войски, най-вече от руснаците.

Хората започват да строят барикади, за да не могат нациските войски да преминат през Прага, Европа е в хаос, германските войски се опитват да преминат през града, защото това е пътят към Западната част на Европа, да се предадат на американците и на англичаните, а не на руснаците, действително, преминавайки има големи поражения в града...

Буквално за една нощ се построяват 1600 барикади, тогава загиват и много мирни пражки граждани, убити от частите на СС, известни със своята жестокост, а когато през Прага наближават германски военни части, градът е пред опаснотта да бъде заличен...

И тогава на помощ идва една много необичайна сила - това е Руската освободителна армия, която е формирана в нацистка Германия от пленени руски войници, които искат да свалят режима на Сталин. Тази армия помага на възстаниците в Прага да запазят града си.

Това са около 18 000 души...

Първото, което е превзето на 5 май в Прага, е радиото, което дотогава излъчва само на немски език и оттогава за първи път започват предаванията на чешки език. Започват възванията за помощ, защото се вижда, че Пражкото възстание може да бъде потопено в кръв...

Интересен факт е също, че по това време американските войски са само на 80 км. от Прага, те са в Пилзен. Те спират там, според Ялтенските договорености за разделението на Европа.

Те са могли да окажат помощ и на това са се надявали част от възстаниците, но оказва се, че те имат заповед да спрат, разказа още Васко Михайлов.


Още по темата слушайте в интервюто на Марта Младенова с Васко Михайлов за "Закуска на тревата".

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени