Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Парламентарното мнозинство против нови избори е голямо и в него участват партии, които са конкуренти"

Георги Харизанов: Референдум сега е като да питаме "за" или "против" Аспарух да пресече Дунава

"Голямата цел и идея е в един момент Румен Радев да се позиционира като човека на народа"

| Интервю
Георги Харизанов
Снимка: БГНЕС

"Нека влезе, за да излезе най-накрая."

Този призив отправи в интервю за БНР политическият анализатор Георги Харизанов, член на ГЕРБ, в отговор на въпрос слиза ли президентът на политическия терен с искането си да се проведе национален референдум кога България да влезе в еврозоната.

"Дано да е това – да влезе в политиката най-накрая", защото по Конституция "като президент хем си някакъв, хем си никакъв", аргументира се анализаторът.

"Всички рискове и минуси са премерени, ясни са. Голямата цел и идея е в един момент Румен Радев да се позиционира като човека на народа. А лошите партии в парламента, които са според президента с никаква легитимност, не дават да бъдат питани хората. Това му е играта."

"Да се прави общонародно допитване по специфични икономически теми е много плашещо. Основното, странното е, че от президентската институция се иска в нарушение на Конституцията, за което се е произнесъл Конституционният съд, съгласие за нещо, което е настъпило преди години. Все едно сега да проведем национален референдум за или против хан Аспарух да пресече Дунава. Взето е вече това решение", коментира Георги Харизанов в предаването "Политически НЕкоректно".

Решението е взето и разписано преди 18-19 години. Защо социологията трябва да е водеща една институция да вземе специфично техническо решение, попита Харизанов, но същевременно отчете, че "президентът в някаква степен е прав за легитимността".

Никога не е имало отказ въобще от конвергентен доклад и от еврозоната, заяви той, запитан защо такъв бе поискан едва заради  скандал, след като първоначално финансовият министър Теменужка Петкова анонсира, че няма да се иска такъв. По думите му, "Асен Василев не си помръдна пръста, беше блокирал целия процес по еврото".

Нещата за еврото не са обяснени достатъчно добре и се ширят много лъжи. Хората се страхуват не от еврото, а от обедняване и че няма да се справят, когато се превалутира нашата икономика, смята анализаторът. Според него "хората не виждат големите идеи, откъде ще дойдат парите, как ще разцъфне икономиката – този разказ се губи".

Пеевски също се опитва да дава послания, които се харесва на хората. Накрая ще се гледат действията – когато наближат избори, каза още Георги Харизанов.  

Според него въпросът с референдума няма потенциал да разклати мнозинството.

"Ако референдумът не се състои – би било чудесно. Трудно би могло да предизвика чак тектоничен трус. Нека има протести! Не сме Северна Корея. Надявам се да няма хора, които заради това, че ще сменим една валута с друга, ще излязат да протестират масово. Надява се да сме по-умни като общество."

Много е трудно да се изгражда силен политически образ в сянката на Борисов, подчерта анализаторът за премиера Росен Желязков.

"Той не полага особено старание в тази посока. Борисов не е човек, който забранява подобни неща. Желязков никога не е търсил ярки политически послания и не е имал афинитет към ярко политизиран образ."

ГЕРБ направи единственото възможно правителство, за да няма нови избори, които да хвърлят страната в хаос. Хаосът на служебните правителства беше време да поспре, отбеляза още Харизанов.

В отговор на въпрос от Пеевски ли зависи животът на правителството "Желязков", политическият анализатор каза:

"Не мисля, че към днешна дата ДПС-НН имат нужния брой представителство в парламента, за да определят дали едно правителство ще съществува или не. Парламентарното мнозинство против нови избори е голямо и в него участват партии, които са конкуренти. Доста са - с много малки изключения, 7-8 сили можем да включим в това мнозинство, което нараства."

Харизанов призна, че ситуацията е патова и леко разглезва правителството, тъй като то има независещи от него сигурност и комфорт, а комфортът е враг на напредъка и на растежа.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени