Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Vertigo: (не)умението да се променяме

Движенческият спектакъл, който ще има премиера на 14 май на сцената на Yalta Art Room, изследва темата за трансформацията на човека

Снимка: Yalta Art Room

Приспособяването към заобикалящата среда е най-естественият ход на човешкия организъм. Да се пригодиш, натъкмиш, е инстинкт за оцеляване. Това е начин да продължиш съществуването си във всяка възможна ситуация. Тялото търси начин да му бъде удобно в нови условия, да му е комфортно, отново познато и сигурно.

Винаги ли обаче промяната означава трансформация? Кога тя е въпрос на избор и кога е неизбежна? Удобството винаги ли представлява контрол и обезателно ли съпротивата да се адаптираш трябва да доведе до пагубен край? Едно може би е сигурно – промяната е движение, независимо до какво точно води.

Вътрешният конфликт на човека е движение на емоции, а когато разговаряш сам със себе си извън рационалното – може би най-добрата трибуна за обсъждане на съвременните теми и проблеми е тъкмо движението. Тук обаче възниква и въпросът дали винаги, когато говорим за движение, говорим за танц.

Танцът е емоция, той е преживяване, което буди сетивата и провокира усещанията, а не са ли нужни именно те, за да настъпи промяна?

Образът на съвременния танцьор е образът на живия човек. Този, на когото му се случват събитията, които налагат необходимост от действие и/или незабавна и задължителна промяна.

Разговор за умението и неумението да се променяме през изразните средства на движението и танца провокира съвременният солов движенчески пърформанс Vertigo, в чието ядро стои темата за трансформацията на човек. 

Той има премиера на сцената Yalta Art Room на 14 май от 19:30 часа.

Спектакълът провокира и дава поле за размисъл върху теми като: възможността човек да се адаптира дори когато не иска; идеята за границите, които си поставяме или ни поставят; рамката на комфортната ни зона и желанието за контрол над собствения ни живот; мисията на изкуството да размества пластове и да разцепва въздуха, който дишаме.

В "Какво се случва" гостуват Изабел Миткова и Симона Тодорова – замесените в движенческия световъртеж. Изабел е един от хореографите на спектакъла, заедно с Васил Зелямов, а Симона Тодорова е танцьорът, чрез чиито движения зрителят навлиза в темата.

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата.

Всичко останало чуйте в звуковия файл.

Композитор на Vertigo е Стефан Цеков, а костюмограф – Рая Кърпачева. Графичният дизайн и текстът са дело на Изабел Миткова, а дизайнът на осветлението – на Сава Кисьов. Фотограф и видеограф е Николай Райчев, а продуцент – сдружение "Гоя Проджектс".
Снимки – Yalta Art Room
По публикацията работи: Милена Очипалска
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна