Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Христо Пирински: В скандинавските държави започва да се учи от първи клас

Защо е важно да има добре структуриран и ранно въвеждан предмет "Гражданско образование"?

Проф. Стенли Гьошев: Обществата, които имат по-добро гражданско образование, са по-здрави

| Интервю
Проф. Христо Пирински, проф. Стенли Гьошев и Константин Димитров
Снимка: Валерия Николова

"Дали е редно да оставим предмета "Гражданско образование" само на неформалното обучение, или трябва да залегне като последователна държавна политика?"

Този въпрос отправи в ефира на БНР Константин Димитров, ученик в 12 клас на Националната природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов".

Той е лауреарат на миналогодишната олимпиада по "Гражданско образование".

"С мои съученици разработихме проект, фокусиран върху това как по-малките ученици – от 5-ти до 7-ми клас, разбират концепциите за демокрация, общество и устройството на държавата.

Между 5-ти  и 7-ми клас в образователната програма не фигурира предмет "Гражданско образование", но по История и География се изучават такива понятия. Възниква обаче въпросът доколко учениците ги разбират.

Затова направихме проучвания и отделна програма, която се интегрира доста успешно в Часа на класа. Посредством игра и проекти учениците разбират по-добре материала". 

Инициативата "Граждани за България", която обединява 350 професори по цял свят, които са с български произход, също се фокусира върху развитието на Гражданското образование у нас. Тя има за цел да подпомогне страната ни в изграждането на институционалните основи на добре функционираща демокрация и устойчива пазарна икономика.

"В момента "Гражданското образование" идва късно като учебен предмет – в 11-12 - ти клас. В скандинавските държави започва да се учи от първи.

Формата на преподаване също трябва да е по-различна.  Да не  е сухо и теоритично, а да има казуси – реални ситуации, в които децата се поставят по един внимателен начин", обясни Христо Пирински, професор по финанси в Университета на Централна Флорида, САЩ, който е сред участниците в инициативата.

Той обясни в предаването "Хоризонт до обед", че се цели създаването на една нова култура.
"Образователната система е един път за стигнем до младите хора. Другият беше да започнем конкурс, чрез който да ги провокираме да мислят над теми, свързани с гражданското образование. 

Направихме вече три конкурса. Те стават все по-популярни.

Живеем в свят, в който хората са все по-задоволени матерално. Естествено възниква въпрос къде човек трябва да спре и какво го движи. В основата на образованието е как мотивираш децата".

От инициативата ще връчат на 15 май наградите в третия годишен конкурс. Това ще стане в аулата на Ректората на СУ "Св. Климент Охридски".  

Константин Димитров сега е класиран на второ място за есе. Той посочи какво, според него, не достига в преподаването на предмета "Гражданско образование". 

"Разбиране от гледна точка на това, че гражданското образование не е само чисто концептуално разбиране за икономика, право, свобода и т.н. 

С един учебен час да обясниш всички важни теми не е възможно и не е достатъчно. Това е последователна култура".

Стенли Гьошев, професор и директор на Магистърска програма по финанси и мениджмънт в Университета в Екзитър, Великобритания, подчерта, че "гражданското образование може не само да се преподава, но и да се измени културата на обществото по такъв начин, че да може да се подобри икономическото развитие".

"Обществата, които имат по-добро гражданско образование, са по-здрави", допълни още той.

29-мата финалисти в конкурса ще получат почетна грамота и луксозно издание на първия учебник по "Гражданско учение", който е от 1894 година и е дело на Никола Станев. 

"Влязохме в контакт с различни държави и взехме различни учебници.Това, което се установи е, че първият учебник, който е издаден по граждансксо образование, е български. Опитваме се да възстановим това, което нашите възрожденци са направили", разказа проф. Стенли Гьошев. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна