Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерт: Водата в Хасковско не носи непосредствен здравен риск

В региона се извършва учестен мониторинг за качеството на водата

| Интервю
Жител на Хасково налива вода от чешмата в Градската градина.
Снимка: БГНЕС

Здравните власти ограничиха използването на вода за питейни нужди на територията на Хасково и съседни села заради отклонения в индикативната норма за радиоактивност.

Проби са били взети от 9 пункта на територията на Хасково и околните села от 4 зони на водоснабдяване. В 4 от протоколите е имало отклонения в контролните нива за радиоактивност.

"Обичайно във водата в Хасковска област е над 0,1 бекерел на литър по отношение на общата алфа активност. Контролното ниво не е граница, не е нещо притеснително. Просто трябва да се продължат анализите. Инцидентното получаване на индикативна доза над тази стойност – 0,1 не носи непосредствен здравен риск за хората, но с оглед избягване на потенциална вреда е предприето това ограничение", обясни пред БНР д-р Цвета Иванова от РЗИ – Пловдив.

Проби от всички пунктове, не само от тези с отклонения, са занесени за повторно изследване в Националния център по радиобиология и радиационна защита в София, уточни тя.

В Хасково се извършва учестен мониторинг за качеството на водата – на всяко тримесечие и на всяко шестмесечие, каза в предаването "Хоризонт до обед" Божидар Желязков, заместник-управител ва ВиК – Хасково.

Той припомни случаите на установено завишено съдържание на уран във водата в региона преди години.

Желязков подчерта, че водата във водоноските, които сега захранват града и селата Въгларово, Стамболийски и Подкрепа, е от други водоизточници.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна