Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация "Биоразнообразие" с акция за чешмите на Витоша

| Интервю
Снимка: Pixabay

От Фондация "Биоразнообразие" продължават да търсят чешми, които са ценни за хората и биоразнообразието, и да ги възстановяват. След Сакар, Костинброд и Провадия във фокуса вече са чешмите в Природен парк "Витоша".

Директорът на неправителствената екоорганизация Йорданка Славова посочи, че все още са на етап да се обиколят чешмите, да бъдат идентифицирани тези, които имат проблем, както и да се свържат с майстори, които да проверят дали тези чешми могат да се ремонтират. По думите ѝ приоритизирането на чешмите за ремонт е труден и дълъг процес.

"На Витоша за момента стартираме с 1-2 обекта, но картираме много повече. Надяваме се, че догодина ще продължим", посочи тя в интервю за предаването "Хоризонт до обед".

"Рядко си даваме сметка, въпреки че миналата година имаше близо 400 населени места с режим на водата, че водата е оскъден ресурс в България", коментира Славова и наблегна на важността на тези чешми, особено за районите, в които често има режим на водата. 

Рядко си даваме сметка и че тези стари чешми с корита, които се пълнят с водата, която прелива от тях, са много важни за дивите животни, добави тя. По думите ѝ част от мерките, които се преприемат, е да се укрепят пробити корита, за да не текат и водата да може да се задържа в тях.

По-голямата част от тези чешми са изграждани от доброволци и те не са ничия собственост, посочи като проблем Йорданка Славова и обясни, че именно затова е много трудно една община да отдели средства, за да се случи някакъв ремонт.

Цялото интервю на Валерия Николова с Йорданка Славова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени