Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спорът около осигуряването на чистотата в Пазарджик се задълбочава

| Репортаж
Пазарджик. Фонтаните в центъра на града
Снимка: Димитър Владимиров, Радио Пловдив

Спорът около осигуряването на чистотата в Пазарджик се задълбочава. Към момента общинският център и три от близките населени места се чисти "по неотложност", тъй като процедурата по  за възлагането на обществената поръчка за пет години не е завършена.  Останалите 28 села се чистят от друга фирма, която "едва държи главата си над водата" заради натрупаните задължения към нея от страна на Общината. 

На фона на всичко това Общинският съвет на извънредно заседание прие предложението на кметската администрация да се създаде общинско предприятие "Чистота", но без да е ясно на какъв терен ще се позиционира то и как ще се осигурят необходимата техника и хора. 

През последните дни се случиха извънредни неща, свързани с чистотата в Пазарджик. За първи път, откакто на е на терен, една от фирмите, осигуряваща сметоизвозването  и сметопочистването на 28 от общинските села, даде извънредна пресконференция, на която заяви, че Общината им дължи над 1 милион лева,  както и че бъдещето на услугата е неясна.

Допълнително утежняващото обстоятелство е, че повече от две години обществената поръчка за чистотата на Пазарджик не може да приключи заради обжалване на процедурата. Добрата новина е, че вече има окончателно съдебно решение.  Лошата - втори месец  въпросното съдебно решение не се прилага от страна на възложителя, в случая общината. 

Сметопочистването в Пазарджик и три от селата се извършва от конкурентната в този спор фирма "Брокс", посочена от Общината  по неотложност.  Какво се крие зад това  и доколко реално е с пет милиона лева, Общината да сформира напълно ново общинско предприятие "Чистота" при положение, че към момента дължи по 1 милион лева и на двете фирми, които осигуряват сметопочистването и сметоизвозването. 

Общинският съветник Трендафил Величков е най- твърдият инициатор на идеята, частните фирми да бъдат отстранени  от бизнеса с боклука.

Един от вариантите пред Общината е да плаща наем за базата на фирмата, която в момента чисти Пазарджик, или да строи нова база на свой терен.  Важен момент е, че срокът, в който новото предприятие трябва да заработи е само шест месеца. 

Кметът на Пазарджик Петър Кулински коментира идеята Общината да поеме грижата с боклука:

"Оставаме непоколебими да осъществим тази реформа докрай, знаейки срещу какво се изправяме и колко съпротива срещаме". 

Блиц проучване показа, че жителите на Пазарджик не се вълнуват кой ще чисти града и селата, просто искат да живеят в чиста среда. Проблемът е как Общината ще се вмести в тези пет милиона лева и как ще се справи с очертаващите се нови съдебни процедури от страна на сега действащите сметопочистващи фирми, на които дължи много пари. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени