Това обясни в интервю за БНР социологът от агенция "Насока" Елена Дариева.
С изключение на Хърватия, мнозинството анкетирани във всички страни от еврозоната смятат, че еврото е добро, уточни тя.
"Нито една държава, която е приела еврото, не иска да излезе от него."
Когато се допусне мащабна контракампания, после трудно могат да бъдат обяснени ползите, коментира Дариева в предаването "Преди всички".
Различно изглеждат нагласите сред широката общественост и представителите на бизнеса, които са по-положително настроени към въвеждането на еврото, отбеляза социологът.
Една от хипотезите за този неочакван ход на 9 май е дали президентът не се стреми да консолидира по нов начин протестната енергия, посочи Елена Дариева във връзка с предложения от държавния глава референдум за влизане в еврозоната през 2026 г.
Според нея от една страна президентът е обслужил "онзи радикализъм, който сме свикнали да виждаме от страна на "Възраждане", защото темата за референдума е на въоръжение при тях, а от друга е предизвикал консолидация на проевропейските сили, но краткосрочен ефект.
Дариева смята, че с инициативата си президентът е калкулирал привличането на електорат от БСП. Тя прогнозира, че последните събития могат да изострят кризата в БСП – партия с "електорат, който традиционно много плътно одобрява Радев".
Радев играе с дългосрочна стратегия – не само да привлече левите симпатизанти, но и такива от радикалните формации, които са срещу статуквото, обобщи в заключение Елена Дариева.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.