Разговор с Марин Тихомиров - представител на ромската общност в района
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Изтича обявеният петдневен протест на жителите на разрушените бараки в столичния квартал „Захарна фабрика“. Какви действия предстои да предприемат.
“Протестите секват за момент, поради това, че доста хора загубиха работата си. Голяма част от тях се върнаха на работа. Относно настаняване, аз, заедно с група от квартала продължавам да търся варианти с г-жа Минка Йовчева, която е директоровете за временно настаняване в София, за да настаняваме колкото се може повече хора”, коментира Марин Тихомиров - представител на ромската общност в района.
Той посочи също, че Европейският съд по правата на човека настоява за по-добра алтернатива за 14 от семействата, които са с малки деца и гледат възрастни хора. “Истинска алтернатива за нито едно от семействата не се намери.
Това, което се направи в началото от кмета на район “Илинден”, беше да изведе едно семейство с 5 деца от първото бутане - от 2017 г., за да настани друго семейство, чиито дом беше бутнат на 15 април”, коментира още Марин Тихомиров.
Според него, много хора за периода от 2017 г. досега около 20% от живеещите в незаконното гето, са си намерили постоянно и законно жилище.
“Истината е че голяма част от тези хора с най-ниски доходи, т.е. те са енергийно бедни и хора, които нямат възможност да плащат за частни квартири и да намират някаква друга алтернатива”, обяснява още той.
Чуйте повече в разговора на Божидар Янев в звуковия файл.