Карнавалът продължава старите традиции, още от 19 век, на габровската "олелийня". Сега олелията става не на Сирни Заговезни, както тогава, а в третата събота на май. В годината, в която местните жители празнуват 165 лета от обявяването на Габрово за град, карнавалната процесия ще поведе легендарният основател на селището и един от символите му - Рачо Ковача, пременен от карнавалистите в градско облекло – с фрак и цилиндър. Ще го следват колоните от маскирани габровци и гости, около 2 хиляди души.
70 са сюжетите, в които местните хора осмиват света и себе си, правят си каламбур с политиците и поглеждат с намигване към собствените си житейски тежнения, разкрива режисьорът на карнавала Светослав Славчев.
"Карнавалът трябва да отрази нашия живот."
Карнавалното шествие събира в едно местните проблеми, интерпретира националните, прицелва се и към световната сцена - от залитащата европейска политика до мечтите за Гренландия.
"Ще присъстват Тръмп, Путин, Мъск също ще бъде на карналава, националните ни герои, като започнем от президента, минем през всички парламентарно представени партии…"
Карнавалът се подготвя цяла година.
Между фигурите от българския политически елит и публиката няма да има санитарен кордон, става ясно от сценария на Ангел Иванов, автор на либретото за карнавала. Замесените в създаването на сатиричните сюжети твърдят, че карнавал и политкоректност не трябва да са в едно изречение, защото габровци говорят без цензура и истината не е спестена както на политиците, така и на технологичните владетели, които са впримчили народите в дигитални синджири.
Габровци ще шестват – въоръжени със статуси, лайкове и селфита, доказвайки максимата: "Поствам, следователно съществувам!".
Всички тези и още много хрумки са събрани в сценария още през февруари, за да бъдат материализирани до средата на май от художниците и техните помощници, които скулптират главите и всички мащабни фигури по познатата техника папие-маше, обяснява художникът на карнавалните макети Драгомир Цанев.
Сред големите скулптирани глави в работилницата камион издърпва къщурка, сглобена от парчета дъски и прогнили ламарини. Така габровци интерпретират политическата сглобка. Зрителите ще я видят качена на Пътна помощ, защото карнавалът е удобна възможност за габровци, решили да рекламират бизнеса си.
"Един съвременен поглед на сглобката – сами виждате от картината, че е сбирщайн. Ако мислеха за доброто на хората, сглобката щеше да бъде стъкло и алуминий", казват Севастиан Савчев и Ивайло Гавазов.
Работата приключва и всичко е готово за процесията, със задоволство споделя художникът на карнавала, през чиито ръце са преминали 20 макета.
Габровци обещават да разлаят кучетата, каквото е мотото на карнавала. Затова и по трасето ще преминат котки, кучета, които хапят и четириноги, които само лаят.
По габровските улици ще излязат супергероите, изиграни от местните ученици, в шествието ще се влеят музиканти и танцуващи групи, гости от Румъния, Гърция и Китай, от различни краища на страната, улични артисти, които ще пренесат своите номера в карнавалното забавление.
Кулминацията на веселия празник е утре, но в днешния ден габровци ще посрещнат гости на празник на щирника - габровска зелена баница, и ще вдигат наздравици с коктейли, приготвени от участниците в националната надпревара "Барманът на България".
С артистични събития ще бъде оживен незавършеният и изоставен тунел в центъра на града. Празничният петък е неучебен ден и е време за творчески ателиета, турове в музеите и зад театралните кулиси, за изложби и за музиката на група "Остава" и Орлин Павлов.
Снимки: Велина Махлебашиева