Това са млади птици, които тепърва ще се учат да летят. Те ще бъдат настанени в изкуствено гнездо в природен парк "Сините камъни", ще бъдат наблюдавани денонощно и ще бъдат подхранвани през специална тръба, за да не виждат хората, обясни пред БНР Елена Стоева от Зелени Балкани.
Тъй като този вид е много рядък и се работи координирано във всички страни, международните експерти са решили, че страната ни е готова да пусне тези три птици в природата, посочи тя.
"Дългогодишни ще бъдат грижите и наблюденията. За да се завърне видът, е необходим дългосрочен ангажимент. В следващите години ще освободим още лешояди."
За целта се грижи международна мрежа от зоопаркове.
"Вярваме, че ще успеем да върнем този символ на българската природозащита", подчерта Стоева.
По думите ѝ, няма гаранция за съдбата на тези птици и ги чакат много препятствия, а достигането на полова зрелост става чак на 9-годишна възраст.
Брадатият лешояд е една от най-красивите и величествените птици в Европа и световно застрашен вид. Пряката причина за изчезването му е човешката дейност.
Лешоядите имат уникална екологична функция на санитари на дивата природа. Те са уникални животни, без които екосистемите не биха могли да функционират. Освен това, спестяват и средства в икономиката – разходи за екарисажи, коментира Елена Стоева в предаването "Преди всички".
Възстановена е популацията на белоглавия лешояд, има успех и при черния, който също бил тотално изчезнал от десетилетия, напомни природозащитникът.
В момента се случва изчезване на видове, което е по-значимо от това в ерата на динозаврите, обобщи Стоева.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.