"Стараем се да популяризираме както кърменето, така и даряването на кърма. Колкото повече майки кърмят, толкова повече биха имали излишно количество кърма, с което да подпомогнат други нуждаещи се бебета", посочи пред БНР д-р Мария Русинова – специалист по хранене и диетика, директор на Комплекса по детско хранене с банка за майчина кърма.
"Смята се, че храненето през първите 1000 дни от живота на бебето, които започват от бременността на майката до 2-годишна възраст, е ключово за оцеляването, растежа, менталното развитие на децата и е основен фактор за бъдещото здраве на човека през целия му живот. Кърменето и храненето на децата в тази възраст е изключително важно", подчерта тя в интервю за предаването "Преди всички".
По думите ѝ в последните години нараства броят на дарителките на кърма. Алтернатива на кърмата на собствената майка е дарителската кърма, отбеляза специалистът и уточни, че тя е изключително важна за новородените.
"Майките, които даряват, го правят изключително благородно, от сърце, с желание да нахранят още бебета, освен своето собствено. С любов даряват кърмата. А тези, които я получават – на тях им помагаме да се чувстват пълноценни майки. В този ден срещаме майките, които даряват, с майките, които взимат. Срещите са изключително мили и трогателни", разказа д-р Русинова.
Тя препоръча да не да се изпада в крайности, а също така при нужда майките да търсят компетентна помощ.
Цялото интервю на Спас Крайнин с д-р Мария Русинова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.