На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов, функционира в продължение на 73 години като баня, след което през 1986 година е затворена поради амортизация. Чак през 2015 година част от Централната минерална баня е реставрирана и открита като Регионален исторически музей.
С арх. Ивайло Захариев от Българска асоциация за термално наследство (БАТН) в "Нашият ден" говорим за подписания на 13 май Меморандум за възстановяване на Централната минерална баня в София – какво се казва в него, какво е значението му за развитието на банята като общински термален център с широк обществен достъп.
БАТН от години се бори за възстановяването на Централната минерална баня в София в нейната изначална функция, като за целта организира поредица от инициативи и дискусии. На 13 май усилията бяха увенчани с меморандум за обособяване на общински термален градски център. БАТН очаква спешни действия от страна на Столична община по създаване на специализирана структура, която да отговаря за провеждането на международен архитектурен конкурс и реално задействане на плана.
По думите на арх. Захариев пътят няма да кратък, но този път всички групи от Общинския съвет демонстрират политическа воля за осъществяване на проекта за градски термален център.
Архитектът подчертава, че докато Музеят на София може да бъде преместен на друго достойно място, то банята може да бъде само над минералния извор.
Визията на БАТН е за създаване на мрежа от термални центове, които да привличат гражданите и туристите в столицата. За целта, според арх. Захариев, е нужен икономически анализ, който ще докаже ползите от инвестирането в такава инфраструктура. Като положителен пример арх. Захариев посочва баните в Панчарево и в Баня, които привличат поток от туристи. Минерална баня "Овча купел" също ще отвори след някои довършителни дейности, а за тази в Горна баня има заделен граждански бюджет, добавя гостът.
Арх. Захариев призовава хората да се включат в онлайн подписката за възстановяването на Централната минерална баня и да заявят подкрепата си в социалните мрежи, което би дало необходимия тласък на местната власт.
Чуйте разговора в звуковия файл: