Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация "Биоразнообразие" стартира възстановяване на чешмите на Витоша

Снимка: Фондация "Биоразнообразие"

След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха зидария, едва течащи или пресъхнали.

Пред Радио София изпълнителният директор на фондацията Йорданка Славова обясни, че акцията за възстановяване на чешмите се случва именно през 2025 г., която е обявена за година на водите.

"Стартирахме с един много засушлив район – планината Сакар. Там установихме, че няколко от чешмите в едно село Орешник край Тополовград, са пресъхнали. Това са чешми, които се използват както от земеделските стопани, така и от туристи. Там придобихме опит какви съгласувателни документи са необходими, как става тази реновация на чешмите“, обясни Славова.

Следва обход на карстови зони в Провадия и Костинбродско. Там са възстановени по две чешми, в момента се работи по реновацията на още две, посочи тя и добави, че вече в трите територии са възстановени общо 8 чешми, като се работи по още 4. Сега от фондация "Биоразнообразие“ работят усилено по реконструкцията на чешмите на Витоша.

Възстановяването може да включва подмяна на тръбите, които довеждат водата до чешмата, почистване на каптажи, изграждане на дренажни тръби, възстановяване на зидовете, изграждане на корита и др.

"Каптажът е направен така, че много бързо носи наноси и се запушват отново и отново. На други места има прораснали клони в тръбите и са я запушили или напукали. Това са мерки, които изглежда, че можеш да отстраниш, но не навсякъде води до трайно възобновяване на потока от вода“, каза Йорданка Славова.

Тя добави, че възстановяването на чешмите е важно не само за туристите на Витоша. Традиционните чешми с корита и малките влажни зони, които се образуват след тях, предоставят специфични местообитания с подходящи условия за различни групи растения и животни.

"Тази седмица предстои да посетим чешми и обекти от южната страна на Витоша, която е доста по-суха. Очакваме, че там ще е нужна по-голяма намеса", изтъкна Йорданка Славова.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Фондация "Биоразнообразие" и Радио София

По публикацията работи: Полина Начева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна