Това мнение изрази пред БНР журналистът Юлияна Методиева, главен редактор на сайта "Маргиналия", специализиран в анализи и коментари в областта на правата на човека. Тя определи глобалната ситуация с баланса между либерално и консервативно като динамична.
Отношението към правата на човека, което е мандат на "Маргиналия" вече 11 години, може да се види идеално в последните назначения в Комисията за защита по дискриминация, един от най-важните регулаторни органи, заяви тя, визирайки конкретно бившия евродепутат Иво Христов.
Как би реагирал такъв абстрактен интелектуалец като него в казуса с разрушените къщи в "Захарна фабрика", попита тя и посочи, че досега той няма никаква практика, засягаща малцинствата.
Тази комисия е важна, но може да се изпълни със съдържание само ако хората в нея имат автентично отношение към проблемите на малцинствата, а не получават просто заплата, отбеляза журналистът.
Комисията по досиетата искат да я превърнат в регулатор със затихващи функции, в дом за нежни души, коментира Юлияна Методиева в предаването "Преди всички". Според нея идеята да слагаш там "хора с друга професия, с друга битност през годините, означава, че обществото е безкритично към тези назначения".
"Общество и власт имат като че ли уеднаквено разбиране за тези деликатни проблеми – миналото, паметта, дискриминацията. Което е много тъжна диагноза. Това са части от нашите европрисъединителни параметри. България не може да се раздели с миналото си, ако не го опознае. Паметта за това минало е в архивите на "Държавна сигурност".