В момента срещу Движение за права и свободи се получава изключително неприятна атака в политически план с участието на държавата - това заяви пред журналисти в парламента депутатът от ПГ на "Демокрация, права и свободи – ДПС" (ДПС-ДПС) Хайри Садъков.
"Преди известно време Движение за права и свободи взе своето изключително трудно, но отговорно решение да подкрепя коалиция нетипична и нехарактерна в левия и в десния спектър. Въпреки всички взехме решение да подкрепим държавата в този труден момент и да подкрепим правителството, което и в момента функционира", отбеляза Садъков.
Според депутатът от ПГ на ДПС-ДПС политическата атака, която се води срещу тях, е минала през много етапи. "Последният етап, който се развива в момента, е отнемането на дома на Движението за права и свободи, централата на Движението за права и свободи", допълни той.
Садъков съобщи, че продължават да търсят премиера Росен Желязков, за да решат казуса с централата на бул. "Стамболийски", която в понеделник беше запечатана от органите на реда.
"Правенето на опити да бъде заличена или закрита една партия не е характерно за демокрацията", подчерта той.
От ДПС–ДПС заявиха още, че държавата поставя политически капан с отнемането на сградата на Движението. Хайри Садъков подчерта, че фракцията около Ахмед Доган е била подкрепена от 200 хиляди души на последните избори:
"Правенето на опити да бъде заличена или закрита една партия не е характерно за демокрацията, с непозволените методи. Зад тази партия - последният тест беше - над 200 000 български граждани, които дадоха своята ясна подкрепа за Движение за права и свободи на д-р Ахмед Доган.
Тази ясна подкрепа трябва да бъде отчетена от държавата, имайки предвид предисторията на Движение за права и свободи, и че през всички етапи на развитието към демократизацията на България, към членството ѝ в НАТО и в Европейския съюз, Движение за права и свободи е била основополагащ и основен фактор", каза Садъков.
От ДПС-ДПС коментираха и казуса с протеста на шофьорите от столичния градски транспорт и отпуснатите от правителството 15 млн. лв.
"Това се прави по време на приемане на бюджет на държавата, по време на преговори със синдикати още преди да бъде приет бюджетът. Това се прави по време на приемане на бюджет на общините в цяла България, все пак имаме 266 общини. Ако всички общини започнат да искат от държавата допълнителни средства за заплати, докъде ще докараме този бюджет на държавата", заяви Танер Али, заместник-председател на ПГ на ДПС-ДПС, и попита:
"А в крайна сметка, нали идеята беше 3-процентова инфлация, за да можем да влезем в еврозоната?"
Танер Али призова да се мисли държавнически."Един кмет винаги се избира демократично. Щом народът, избирателят е избрал този кмет, 4 години мандат има този кмет", така той отговори на въпроса трябва ли кметът на Столична община Васил Терзиев да подаде оставка.