Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Критично мислене не се формира с еднопосочно подаване на информация"

Соня Момчилова: Традиционните медии трябва да останат гласът, който съобщава истината

"Медиите, произвеждащи генеративни новини, са на стъпка зад традиционните"

| Интервю
Соня Момчилова
Снимка: Стефан Кунчев
Чуй новината! Чуй новината:

Фалшивите новини са за публиката без критично мислене, но критично мислене не се формира с еднопосочно подаване на информация

Това каза пред БНР Соня Момчилова, председател на Съвета за електронни медии от 2022 г. до 2024 г., журналист, писател и ПР експерт, която наскоро изнесе лекция в УниБИТ на тема: "Медии и власт. Консенсусът на лъжата".

"Наблюдавала съм това партньорство на медиите с властта и на властта с медиите дълги години. Участвала съм в начина, по който се провеждат политиките, по който се извършва представянето на определен политически образ в полето на медиите. И обратно - как медиите, за жалост, се превърнаха и следват много уставно онзи завет на Гьобелс да бъдат онази клавиатура, на която правителството свири. И вече много дълго време ми се струва, че нещата се случват точно по този начин и медиите са в услуга, а не са коректив. Това е много тъжно и следва да се анализира", коментира тя. 

Бившата председателка на СЕМ изказа мнение, че "подвеждащ начин на информиране е да се разчита на фактчекъри, които се финансират от финансирани от чужди правителства и държави НПО-та".

По думите ѝ медиите трябва да пазят хората от фалшивата информация, но изказа съмнение, че това е така.

Според Момчилова много хора в България се чувстват непредставени, защото смятат, че медиите не отразяват нагласите на цялото общество.

"Създава се онази зависимост от авторитети, които обикалят студиата, говорят едни и същи неща и свирят на онази клавиатура без никакво въображение и без никакви интерпретации, а това е досадно... Мисля, че журналистите много сериозно интелектуално абдикираха и професионално дезертираха от мисията си да отразяват обществените нагласи и да бъдат на страната на хората", смята тя.

Традиционните медии все още са водещи по отношение на интереса и на навика на потребителите, каза Соня Момчилова, като се позова на социологически проучвания, правени от СЕМ.

"ИИ и медиите, които са в състояние да произвеждат генеративни новини и информация, са на стъпка зад традиционните медии, които са много важни, защото традиционните медии са тези, които могат да превентират отсъствието на човешкост, на хуманност, на истинския прочит. Това е рецептата те да продължат да владеят интереса, вниманието и доверието на публиката. Да останат медиите с човешки глас. Гласът, който съобщава истината".

Интервюто на Стефан Кунчев със Соня Момчилова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна