Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три години фестивали „Времето, извезано в шевици и изплетено в дантели”, но сега акцентът са приложните изкуства. Своите произведения ще представят 30 майстори от страната.
С изложби, базари, творчески ателиета и дискусии в последните дни на месец май във Велико Търново ще бъдат представени приложните изкуства, които запазват традициите и провокират творческото въображение.
„И това ще внесе един нов поглед върху разбирането на занаятите и изкуствата. Това ще е ново събитие. Ще се представи и поляризира връзката и ролята им за вдъхновяването на творците в процеса, който вече прераства в изкуство“, разказа Боряна Маринова, директор на Държавния архив във Велико Търново и председател на настоятелството на историческото читалище „Надежда“, което организира този първи по рода си фестивал на приложните изкуства.
„Изложението ще продължи от 29 до 31 май на площад „Съединение“ с учстието на 18 автори от цялата страна. Изложбата ще покаже творби – каремика, филигран, дантела, бродерия, батик“.
Една от майсторките, които ще се представят на фестивала на приложните изкуства, е великотърновската журналистка Мила Милчева, която е една от малкото в страната майсторки, които работят микробродерия:
„По принцип работя с настолна лупа, защото бодчетата са толкова малки, че няма как да се направят, ако няма увеличение на материята. Микробродерията с българска шевица се оказва интересен вариант, защото позволява богатата шевица българска, съчетаваща понякога няколко мотива, много цветове и различни геометрични форми, да се събере в малко пространство. Като нарисувани стоят тези бижута. Дори понякога хората не разбират, че това е бродерия. Случвало се е да ме питат това рисувано ли е, декупаж ли е или какво е това нещо?“
Занаяти има много и те са различни от приложното изкуство, казва Виолета Белчева, секретар на читалище „Надежда“:
„Има една граница, която преминава занаятът и той започва да създава изкуство. Точно за тази граница, за тази сръчност и това въображение ще бъде тема на този фестивал“.
Акцент на събитието ще е изложбата „Майстори на приложните изкуства”, която ще бъде открита на 29 май в галерия „Хаджи Николи” и в която ще бъдат показани творбите на около 30 изявени автори от цялата страна с техните уникални изделия от керамика, текстил, тъкачество, рисувана коприна и рисувано стъкло, бродерия, плетива, витраж, театрални кукли, батик, поясни художникът Елена Стоева, председател на Сдружение „Клубът“:
„Искаме да надградим като представим автори от по-широк мащаб от цялата страна. Някои от тези автори са художници, които са разгърнали дейността си и се занимавам с приложни изкуства и границата е много тънка дали е приложно или изящно изкуство“.
На 30 май в читалище „Надежда“ ще е изложбата на възпитаниците на Училището по изкуствата и занаятите в село Русаля. Същия ден ще се проведе и кръгла маса с творческа беседа с водещ Николай Табаков, автор на уникални лампи от метал и непалска хартия, през чиито ателиета са минали над 3000 човека в страната. След това е кръглата маса с водещ художничката Даниела Овчарова, която ще говори по различни теми, включително как заниманията с ръце влияят на мозъка.
Има пет творчески работилници - за жива вълна, за керамика, за тъкачество, за цианотопия или отпечатъци с мастило от живи растения и по японското изкуство кинцуги, при което се прави нов предмет от парчета, поясни Виолета Белчева и разказа легендата за възникването на кинцуги:
„Подарили на императора съд, но той се оказва счупен. На императора толкова му харесал, че наредил на своите майстори да го залепят. Те вместо да използват глина, използвали злато и този съд станал уникален“.
Сред участниците в първия по рода си фестивал на приложните изкуства е Златка Бобева, основател и ръководител на първата детска школа в България по батик в Бургас. За пръв път пред публика ще се представи великотърновският творчески тандем Владислав и Кремена Иванови, семейство керамици, които работят основно с партньори и клиенти от САЩ, Обединеното кралство, Австралия. Участник във феста ще е старозагорецът Даниел Дянков, един от известните майстори на витражи. От Русе за събитието ще пристигне Елисавета Йорданова, която направи истинска революция във възстановката на автентични български бродерии.
Всички прояви по време на фестивала са напълно безплатни и достъпни за всички, които искат да се потопят в магията на приложното изкуство.
ПРОГРАМА 29.05.2025
13.00 – Откриване на изложение базар пл. „Съединение“ 14.00 – Творческо ателие „Жива вълна“ във фоайе на НЧ „Надежда 1869“ 18.00 – Откриване на изложба „Майстори на приложните изкуства“ в изложбена зала хан „Хаджи Николи“
30.05.2025
10.00 – Изложение базар пл. „Съединение“ 10.30 – Откриване на изложба на възпитаници на Училище по изкуства и занаяти с. Русаля в централно фоайе на НЧ „Надежда 1869“ 11.00 – Творческо ателие „Кинцуги“ във фоайе на НЧ „Надежда 1869“ 14.00 – Кръгла маса, творческа беседа с водещ Николай Табаков в НЧ „Надежда 1869“ 15.00 – Демонстрация тъкачество 18.00 – Кръгла маса, творческа беседа с водещ Даниела Овчарова в НЧ „Надежда 1869“