Има интерес към образованието в САЩ, макар че не е такъв, какъвто е към Европа. Обикновено кандидатстват в Харвард и университетите от Бръшляновата лига. Кандидатите търсят възможности за финансиране – пълно, с което покриват таксата и издръжката, а тези университети отпускат такива стипендии, коментира в интервю пред БНР Николай Христанов, представител на фирма образователен консултант и главен мениджър на висше образование.
Той посочи, че има кандидати към университети в конкретни щати на САЩ и градове, защото там имат близки и роднини. А в Харвард в момента има около 20 българи, които следват там.
"Има многообразие от специалности, а предимството на американската образователна система е, че предоставя възможност за специализация на по-късен етап", допълни той.
За тази година има около 300 българи, които кандидатстват в САЩ, "но предвид сериозния прием и селекция, обикновено от ранга на Харвард, приемат около 3% от кандидатите".
Заради нареждането на Тръмп да бъде спрян приемът на чужденци в най-стария университет в САЩ, Христанов се надява, че университетът ще отстои позициите си.
"Трансферът на студенти е възможен на по-ранен етап. Има опция те да трансферират кредити. Ако са в бакалавърски програми е по-лесен процесът. В магистърските е по-трудно, защото са едногодишни или двугодишни. За септември 2025 г. е трудно да се осъществи трансфер. По-скоро може да се наложи да трансферират кредити за пролетен семестър на 2026 г., ако се стигне до там", коментира Христанов.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.