Паричната единица, дори и евро, няма отношение към инфлацията. Това, което има отношение, е нагнетяването на страх от поскъпване и тази антиевро кампания води до покачване на цените. Инфлацията има психологически момент – както виждам пазара на имоти и на домати. Изливайки пари на пазара вдигат се цените, но няма пряка връзка каква валута ползваме, след като е вързана към еврото, обясни в интервю пред БНР икономическият анализатор Евгени Кънев.
И категорично предупреди, че доброто управление няма алтернатива.
За преминаването към еврото той коментира, че все едно ни се дава голяма рибарска мрежа да ловим риба, и това би повлияло в бъдеще:
"Важно е да се възползваме, когато има повече пари и влизат в икономиката, се развива повече икономиката и резултатите стигат до всички граждани, дори да не пътуват и да не търгуват. Когато икономиката ни върви нагоре, всички вървим нагоре – идват повече инвеститори, откриват се повече работни места, увеличават се заплатите, подобрява се инфраструктурата. Иначе без силна икономика няма пряк ефект върху доходите, няма магическа пръчка и няма алтернатива на доброто управление на държавата".
Според него напрежението в обществото ще продължи, тъй като противниците няма да се откажат да саботират процеса.
И е убеден, че няма да има огромна промяна, защото отдавна сме вързани за еврото:
"Вече банките ще имат по-голям ресурс и кредитният рейтинг на България ще е по-висок. Европа ни подава една въдица с ресурси да захранваме икономиката ни. Друг въпрос е дали ще се възползваме, защото нищо не може да замени доброто управление - прозрачно, отговорно, без лобисти и използване на бухалки. Това, което наричаме върховенство на правото, но ни трябва още, за да станем истинска европейска държава."
Икономическият анализатор предупреди също така, че ще трябва да продължим да спазваме Маастрихтските критерии:
"Тези 3% дефицит няма да отпаднат, те са по принципно изискване и от Маастрихт и от нашия Закон за публичните финанси. Рискът съществува, ако популистко правителство започне да харчи, може да увеличи дълга и бюджетния дефицит. Важно е, че една от ползите на валутния борд е, че възпита културата у нас, че трябват здрави публични финанси, за да имаме здрава икономика."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.