Това каза в интервю за БНР евродепутатът Людовит Одор от "Обнови Европа", бивш премиер на страната и един от архитектите на приемането на еврото в Словакия.
Подготовката за приемането на еврото се разполага в три важни области: обществени финанси, трудов пазар, финансова стабилност, подчерта Одор.
Малките страни в еврозоната имат нужда от много стабилни публични финанси, за да могат да маневрират. За да се неутрализират сътресенията, има нужда от гъвкав пазар на труда. Без финансова стабилност нито една страна не може да се справи с шоково поскъпване, обясни бившият словашки премиер.
"Ние се присъединихме към еврозоната в най-подходящия момент – тогава се намирахме във финансова криза. Ако не се бяхме присъединили, след това щеше да е невъзможно да се присъединим поне в следващите 10 години. (…) Винаги се сравняваме с Чешката република. В икономическото представяне виждаме, че Словакия се е справила малко по-добре и не мога да кажа, че рецесията се е дължала на въвеждането на еврото. При нас не се получи увеличение на цените и допълнителна рецесия", коментира Людовит Одор за предаването "Хоризонт до обед" в специалното му издание "Говори Страсбург". По думите му, чехите "не са особено ентусиазирани да се присъединят".
"Те не усещат, че за тях е спешно, тъй като имат повече от 100-годишна история на успешна финансова политика. В момента би било по-лесно за Полша и Унгария да се присъединят към еврото, отколкото за Чехия."
България трябва да инвестира сериозно в информационна кампания, съветва той.
Приемането на еврото не е самоцелно, а е механизъм за подпомагане на икономиката, подчерта още Одор.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.