Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена".
"Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят.", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство, представено в България от Беинса Дуно, известен като Петър Дънов.
На 12 юли, стар стил, е Петровден. Същата дата е и рожден ден на Учителя. По този повод в страната са предвидени събори и концерти.
Може да се каже, че по цял свят има последователи на Учението, играе се Паневритмия.
Има голям интерес и тук, има много млади хора, допълва съпругът на Божанка, диригентът и цигулар Петър Ганев, свързал живота си с ансамбъл "Софийски солисти". Той е направил много аранжименти на окултната музика, сътворена от Учителя, подготвил е и е изнесъл няколко тематични цикъла концерти.
Петър Ганев споделя, че музиката на Учителя му е звучала многогласно още когато бил дете. Целта на аранжиментите му е да подсили въздействието на основната мелодия.
"Тази музика възпитава, дава пътя на истинското човешко развитие. Музиката на Учителя можем да сравним с музиката на Бах, тя е благородна.
Тогава професионалната музика се е развивала в Църквата под влияние на християнския мироглед. Окултната музика, създадена от Учителя, е лесна за възприемане. Тя е писана за солово изпълнение. Песните са леснодостъпни - леки, със силно съдържание, въздействат, пречистват, обновяват.
На Петровден, когато Учителя е бил жив, са идвали последователи от цялата страна, ставало е нещо като събор, разказва още Петър Ганев.
Целият разговор със семейство Божанка и Петър Ганеви можете да чуете в звуковия файл.