Най-реален сценарий за България е завладяването на българската политика и институции, взимащи решения в частна полза. От този тип политическо блато България ще се измъква много бавно, предупреди в интервю през БНР политологът Димитър Аврамов.
В предаването "12+4" на "Хоризонт" той препоръча на прокурорската колегия във ВСС да даде обяснение на обществото за решението си за оставянето на гл. прокурор Борислав Сарафов на поста, след като законът е категоричен, че има право на 6 месеца, а те изтекоха.
Според Аврамов прокуратурата създава условия за протести и недоволство на част от обществото. А днес недоволството излиза от границите на България и недоволство към управляващите ще има освен в София, но и в Берлин, Брюксел и други европейски градове.
"Това което се вижда със сигурност е, че българската прокуратура дава основания за недоволство в българското общество като действа по странен начин. ВСС е с изтекъл мандат от 3 години. Прокурорската колегия тълкува закона по начин, така че да остави главния прокурор, а съдийската колегия прави тълкувание, каквото е записано в закона", каза политологът.
И допълни:
"Българската прокуратура да излезе и обясни на обществото, защо взима позиции различни от съдийската колегия, да обясни какво значи престъпна група по смисъла на закона, как и защо."
Той припомни, да не забравяме, че е институция, която се храни с парите от данъците на гражданите и бюджета, и трябва да дава отчет на обществото през медиите.
За данните от социологическото изследване – ГЕРБ е партия лидер с 25% одобрение, ПП с 13.9%, ДПС-НН - 13,1%, а президентът е политикът с най-висок рейтинг - 39%, Аврамов коментира:
"Ще се изразя шеговито и сериозно! Продължава да няма никаква промяна в българското общество и неговите настроения. Това изследване е – продължава липсата на промяна. Имаме сложно конструирана изпълнителна власт заради любовта от участието във властта и бюджета, и няма концепция за управление."
Според Аврамов влизането в еврозоната ще повиши стабилността и личните финанси на хората и няма никакви национални цели, кои са приоритетни:
"Какво се случва в здравеопазването. В образованието виждаме - на път е да се направят грандиозни глупости и ще плащат децата високи такси. И после политици-популисти излизат и се бият в гърдите, и питат защо емигрират децата? Ами заради вас, г-н министър на МОН и заради управляващото мнозинство. И вие сте лично отговорни, защото по-евтино е да се учи в Германия."
Политологът смята, че за да има нови избори трябва да има криза в управляващото мнозинство и да се разпадне, за да се завърти процедурата. А другият вариант е мащабно недоволство и протести.
"За съжаление социално-икономическата обстановка у нас е изключително сложна и не е стабилна със здрави основи. Никой не протестира, когато се увеличава инфлацията и заплатите на дадено съсловие. Аз искам учители и полицаи да взимат високи заплати и да няма корупция, но на никого не му е ясно, по какви критерии се увеличават заплатите в административната сфера. В резултат на това, тези безотговорни политически представители, виждат, че не са контролирани и правят безпринципни коалиции или единствени – на принципа "по-добре да има някакво управление, отколкото да няма никакво". От колко години има институции с изтекли мандати, кой е виновен за това?"
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.