Вносът от Китай расте с 26%, а износът спада с 34,3%, това е проблем, че има такъв огромен спад в износа.
Това каза пред БНР Лъчезар Динев, председател на Българо-китайската търговско-промишлена палата, като подчерта, че през 2021 г. България е била шестият най-голям износител на медни катоди за Китай, а тази година сме 0, подобна е ситуацията и с износа на царевица.
"Голяма част от термостатите в Китай се произвеждат в България. Всъщност има две неща, които са интересни за износ - термостатите и едни превключватели над 1000 волта, мисля, че една германска компания ги прави в България, тя е в топ 6 на стоките, които изнасяме. В топ 10 на продуктите, които изнасяме за Китай, 90% от тях са суровини. Част от суровините вече спряхме да ги изнасяме, което е болна тема, че вече и суровини даже не купуват", посочи още той.
По думите му в периода, когато има огромен спад на износа, не е имало български посланик в Пекин, не е имало и търговски представители в китайската столица и в Шанхай.
"Преди години българските предприемачи исках да правят бизнес с Китай. Това е огромен пазар, но им изглежда много далечен, много сложен и в същото време нямаме подкрепа от държавата. А подкрепата от държавата е много значеща", обясни председателят на БКТПП.
Лъчезар Динев изтъкна, че заради концесионната такса намалява и износът на руди.
Освен внос и износ на стоки, има и на услуги - туризмът е такъв, посочи той и добави, че в този сектор има изключително голям дисбаланс:
"Пекин премахна визите и българските туроператори започнаха да правят все повече турове до Китай, а китайците не могат да дойдат, защото ние имаме отказ за България на китайски туроператор, защото той не знаел защо идвал в България - той е експедиент и водеше група от 16 експедиенти, на всички им направиха отказ. ... Последната група дойдоха с гръцки визи, защото ние не можем да издаваме в момента и имаме голям проблем".
Интервюто на Стефан Кунчев с Лъчезар Динев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.