Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Георгиев: Досъдебната фаза в България е неправилно доминирана от прокурорските органи

| Интервю

Нашият Наказателен кодекс не е мръднал като замисъл и идеи от XX век. Не е направен опит да се възстанови моделът отпреди, който в днешно време работи във Франция със съдията-следовател. Конституцията го позволява, но никой не го е направил, каза в интервю пред БНР съдията от СРС Андрей Георгиев от Съюза на съдиите.

"Голямата вина е на академичната общност – досъдебната фаза в България е неправилно доминирана от прокурорските органи, които обвиняват и трябва да вземат решение. В досъдебната фаза имате защита, подсъдим и обвинител, но основната функция е на прокурора, който е ръководен орган на процеса, тоест съвместявате две несъвместими функции. Това се опитваме да го оправим частично", обясни "пробойните" съдия Георгиев.

Според него диагнозата у нас е, че някой на някакви политически кръгове им е  удобно, тези хора да изпълняват тези функции и да не си избират нов или пък търсят.

Съдия Георгиев обясни, че временните ръководители на институции – ВСС, ДАНС, главен секретар на МВР и регулатори, "не е уникално българска черта":

"Има я в много държави, има случаи, но после има и осъждания в съда в Страсбург. В Испания караха 4 години след мандата с един ВСС. Това говори, че имаме проблем на съвременните демокрации. Все повече се прокарват разделения, в Германия имаше проблем с избор на конституционни съдии. Логиката тук е не да изберем някой, който ще върши работа по принципни съображения, а да изберем наш човек, дали зависим от нас или споделящ нашите идеи, е друг въпрос."

Съдия Георгиев препоръча, че гражданите трябва да натискат такива политици и да се избира компетентен човек, независимо от политическата или партийна принадлежност.

Той коментира, че идеята за закриване на КПК е ненавременна, доказала се още от началото, че в този вид не работи.

"Още през 2015 г. имаше опит за реформа с предложение да се избира по независим начин. Президентът трябваше да има роля за избора на ръководител, да има заместници, за да има известна конкуренция вътре, за не бъдат обвинявани, че провеждат политическа репресия. Голям проблем е как тези специализирани органи трябва да се конституират в локален план. В Италия със специализираната прокуратура Антимафия донякъде е решен въпросът с алтернативността на държавното обвинение, защото може да разследва обикновен прокурор. В обществената сфера римляните са казали, за да няма един титуляр, да има двама, за да могат да се блокират", коментира съдия Георгиев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Александра Никова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна