Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутати от Лейбъристката партия настояват Стармър да не се среща с израелския президент Херцог

Киър Стармър
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Британският премиер Киър Стармър е подложен на натиск от депутати от собствената му Лейбъристката партия да не се срещне с израелския президент Исак Херцог, който се очаква да посети Лондон следващата седмица, съобщи вестник "Таймс". 


Посещението на Исак Херцог предизвика възмущение сред някои депутати на фона на засилените атаки срещу град Газа от израелските военни.

Преговорите за прекратяване на огъня се провалиха този месец, когато Израел настоя “Хамас” да освободи всички заложници, а не половината от тях, като част от временно споразумение.

Сара Чемпиън, председател на Комисията по международно развитие, написа в мрежата X, че "искрено се надява информацията за посещението на Херцог да е невярна".

Няколко депутати заявиха, че Обединеното кралство ясно е признало "реалния риск от геноцид", извършван от Израел, така че правителството трябва много внимателно да помисли дали срещата с израелския президент изобщо е подходяща.

Макар и Херцог да не е Нетаняху и да са от различни партии, президентът подкрепи офанзивата в Газа, аргументираха се депутатите.

Посещението на Исак Херцог идва седмица преди срещата на Съвета за сигурност на ООН, на която се очаква Великобритания да признае Палестина като държава.

Дейвид Лами, който до вчера беше външен министър, а сега е вицепремиер след разместванията в кабинета, които направи Киър Стармър, заяви снощи, че Обединеното кралство "работи усилено" за решение с две държави преди преговорите със страните от Персийския залив относно конфликта.

Лами трябваше да се срещне с представители на Обединените арабски емирства, Катар и Саудитска Арабия, за да "изгради консенсус около рамка за траен мир в региона", но сега не е ясно дали неговият наследник ще успее да пътува за тези срещи.

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна