Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Испанската телевизия и радио обмисля отказ от Евровизия заради Израел

Снимка: eurovision.tv

Испанският обществен радио и телевизионен оператор ще обсъжда участието си в предстоящото издание на конкурса "Евровизия". 
Предложението е на президента на медията Хосе Пабло Лопес.
Четири държави вече обявиха, че няма да участват в конкурса, ако там има изпълнител от Израел. Това са Исландия, Ирландия, Словения и Нидерландия. 

Бордът на директорите на RTVE ще решава дали Испания да стане петата страна, която официално обявява оттеглянето си от "Евровизия". Управляващият орган се състои от 15 членове, излъчени от политическите партии.
По време на тазгодишното издание на конкурса, RTVE влезе в открит конфликт с Европейския съюз за радио и телевизия, който организира „Евровизия“.  
Тогава непосредствено преди началото на прякото предаване на финала в Базел, каналът LA1, част от RTVE, излъчи надпис, който гласеше: "Пред лицето на човешките права мълчанието не е опция. Мир и справедливост за Палестина“. 
Въпреки напрежението, изпълнителят от Израел Ювал Рафаел получи максималните 12 точки от гласувалите от Иберийския полуостров. 

По публикацията работи: Савина Спасова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна