"Имаме възкръснало училище", отчита той след трудния си старт на поста. От училище без бъдеще – със сграда в разруха и едва 79 ученици, от които само двама четвъртокласници, Богомилов успява да предизвика обрат.
Това, което училището предлага сега като обучение, социализация и ценности е на едно от най-високите нива в София, твърди директорът.
"Смея да твърдя, че познавам всеки родител и всеки ученик в училището."
Богомилов дава рецептата – нещата се решават "заедно на масата, като в едно семейство".
"Защо е необходимо да използваме националните символи ежедневно? Изпадаме в ситуация, в която можем да рискуваме комерсиализацията на националните символи, какъвто е химнът. Усещането, когато чуеш химна на тържествено събитие и да го слушаш регулярно – за мен не е най-приемливото", коментира училищният директор в предаването "Хоризонт до обед" по повод предложение на софийския кмет в началото на всяка седмица училищният ден да започва с химните на България и на Европа.
Какво мислят за това жители на столицата?
"Не. Какъв смисъл има? Децата не разбират от тези неща. Направете нещо, което ще и е интересно. Принадлежности се създават с други неща, не по този изкуствен начин."
"Да, но без Европа, само на България. Редно е да се възпитава в децата чувство за принадлежност – да се чувстват българчета. Да, ще бъдем граждани на света, но преди всичко сме българи. До ден днешен настръхвам, като слушам химна на България."
"На първо четене звучи добре, но звучи като насилствен патриотизъм. Особено след като включваме и химна на Европа, звучи сякаш Европа се готви за война."
"Подкрепям идеята. Народ без идентификация няма как да има бъдеще."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.