Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национални чествания под надслов "(Не)познатият Колю Фичето"

3
Национални чествания под надслов "(Не)познатият Колю Фичето"
Снимка: Велина Махлебашиева

В Дряново продължават националните чествания под надслов "(Не)познатият Колю Фичето", които са посветени на 225-та годишнина от рождението на възрожденския майстор. Тържествата събраха в родното на Колю Фичето Дряново негови наследници от различни краища на България. За родовата среща, каквато не е имало от две десетилетия насам, разказваме сега.

Повече от 40 наследници на Колю Фичето се събраха за родовата среща, за да чуят от домакините, че в Дряново са си у дома си. Възрастни и млади, малки деца изпълниха площада пред Историческия музей в града, където се извисява бронзовата снага на възрожденския майстор, а в експозицията живота и творчеството му разкриват снимки и макети на градежите му. Наследниците на именития дряновец преминаха в обиколка из града, за да разгледат сътвореното от него - църквата „Св. Никола“, Икономовата къща и един от най-разпознаваемите символи на града – моста, построен от Първомайстора през 1861 г. 

Пред гостите бе представена и най-новата книга „(Не)Познатият Колю Фичето (1800 – 1881)“, а авторът д-р Венелин Бараков ги запозна със свои актуални изследвания и наблюдения върху църкви, къщи, кули-камбанарии, мостове и обществени сгради, дело на гения на техния предшественик. Емоции предизвика кратка театралната драматизация по стихове на поетесата Теодора Ганчева, изпълнена от актьорите Виктория Василева и Павел Кинчев от Габровския куклен театър.


Колю Фичето има четирима синове и три дъщери. Сред потомците, познати с духовните си достижения, е литературният историк и критик проф. Михаил Неделчев, наследник по линия на първородния внук на Колю Фичето, ген. Иван Фичев. Родственик на възрожденския майстор е доц. д-р Влади Манев, посветил се на имунологията на туморите и имунотерапията на рака още като студент. Извървял трудния си професионален път, благодарения на духа, съхранен във фамилията, разказва събеседникът ми, чийто дядо бил женен за внучка на Колю Фичето. Поболял се и оставил четири деца сираци.

Друг наследник на именитата фамилия е Любомир Попйорданов, юрист по образование, но открил себе си в заниманията с приключенски и селски туризъм, защитник на екологични каузи и такива, свързани с културното наследство.

Тази родова среща да стане начало, пожела Попйорданов.

Две каузи постави пред родствениците си проф. Неделчев – едната, свързана с църквата „Св. Константин и Елена“ във Велико Търново, която се нуждае от възстановяване, и другата - поставяне на паметна плоча на Покрития мост в Ловеч, която да напомня за първоначалното дело на Колю Фичето и приносите на архитектите, възстановили го след пожара.

Програмата за отбелязване на 225 години от рождението на възрожденския строител продължава, а само след дни Историческият музей в града ще посрещне участниците в националната научна конференция „Епохи, личности, памет“, отново посветена на титулувания от съвременниците за Първомайстор, който всъщност съвсем не е самоук. Учил е занаята от едни от най-големите строители в Европа, а градежите му го нареждат сред основоположниците на българската национална архитектура.


Репортаж на Велина Махлебашиева за "Закуска на тревата".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени