Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реките Янтра и Белица повишиха сериозно нивата си и достигнаха критични стойности

Снимка: Здравка Маслянкова
Чуй новината! Чуй новината:

Реките Янтра и Белица вдигнаха сериозно нивата си тази нощ и около 5 часа достигнаха критични стойности за разлив и наводнения във Велико Търново, Килифарево и Дебелец.

На рисковите точки в най-ниските части на Велико Търново има дежурства от противопожарната служба.

Няма залети жилищни имоти и пострадали паметници на културата, заяви за БНР кметът на Велико Търново, Даниел Панов.

Цяла нощ кметовете на Велико Търново, на Дебелец и Килифарево с полицията и пожарната обикаляха рисковите точки за наводнения. Реките се напълниха до критичните си нива. 

Към 5 часа тази сутрин във Велико Търново р. Янтра е в пика на нивото си – 4,50 метра при критична стойност от 5,50 метра. Екипи на Пожарната и на полицията са в района на кварталите "Асенов" и "Чолаковци", следи се и ниската част на улица "Крайбрежна". Опасността от преливане е преодоляна, увери кметът Даниел Панов. Има активизирали се свлачища.

"И от Трапезица, и от пътя за Горна Оряховица. От АПИ през деня ще ги почистят и ще обрушат камъните, които са опасни. Предстоят огледи на всички мостове и водостоци, за да се организира почистването им в следващите дни при спадане на нивата на реките. Няма нужда от диги. В най-критичните точки, които се наводняват във Велико Търново, реката не можа да достигне", посочи Панов.

 Няма пострадали хора и имоти.


По публикацията работи: Ерол Емилов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна