Бизнес, синдикати и експерти обсъдиха възможностите и перспективите за трудова заетост на бежанци и мигранти по време на конференция в София. Събитието се организира в рамките на проект "Адрес за достъп към социално включване" на Фондация за достъп до права, с партньорството на Столичната община.
Проблемите пред интеграцията на бежанците на пазара на труда започват от езиковата бариера, минават през адресната регистрация и недоверието на част от работодателите до тежките административни процедури.
"Ние управляваме платформа, която свързва работодатели с лица от бежанците и мигрантските общности. Регламентът е – след получаване на статут, независимо дали хуманитарен или бежански, лицата са длъжни до 14 дни да се регистрират на адрес. Срещат затруднения от страна на наемодатели, които не желаят да предоставят своя адрес. Новата промяна в закона дава възможност в такива ситуации лицата да се регистрират на служебен адрес в някоя от общините", разказва Мария Нецова от Фондация за достъп до права.
Отчита се нарастване на броя на бежанците, които търсят закрила у нас. Само за последната година ръстът е с 13%. Най-много са в Бургас - 39%, във Варна - 22%, а в София - 14%.
Близо 80 000 чужденци с временна закрила са подали заявления за подновяване на статута.
От 2022 г. до момента 55 000 са потърсили международна закрила, 16 000 са получили бежански или хуманитарен статут, 10 000 са с отрицателни решения. Общо от 2022-ра досега над 220 800 бежанци са получили временна закрила.
"Новата хуманитарна програма за украинските граждани изключи част от тях от нея и те трябва сами да се препитават, да намерят начин да се издържат и да осигуряват себе си и семействата си", отбелязва Мария Нецова.
Анкета сред бежанците, търсещи трудова реализация в страната и проведена по време на трудовата борса, организирана от фондацията показва предпочитанията им да работят в сектори като хотелиерството, транспорта, производството и услугите. Те идват от Сирия, Украйна, Иран, Афганистан, Ирак, Йордания, Алжир, Мароко, Камерун. Най-голям е делът на сирийците, украинците и гражданите на Иран.
"Съотношението жени – мъже е 37% жени и 63% мъже", допълва профила им Мария Нецова. По думите ѝ се наблюдават мотивация и висок интерес към стабилност и заетост на българския трудов пазар, като има голям потенциал за заетост в сектори с ниска квалификация.
Недостигът на работна сила на българския трудов пазар е допълнителна възможност пред бежанците и мигрантите у нас. Работодателите са склонни да ги наемат, макар 73% да нямат опит в назначаването на работа на такъв персонал.
"Работодателите с опит казаха, че имат много положителни наблюдения. Лицата бързо се адаптират и добре се интегрират в колектива", посочва Нецова.
Работодателите продължават да се оплакват от тромави процедури и забавяне при изготвянето на документи при наемане на лица от чужбина.