Слушайте!

Държавникът, положил основите на съвременна България

Стефан Стамболов е сред малцината български държавници, които за кратък период успяват да достигнат непостижимото в рамките на краткия човешки живот. Революционер, поет, еволюирал в политик и реформатор той е един от видните строители..

публикувано на 31.01.22 в 06:55

Храмът на чудесата в Мелник

Възрожденската църква "Св. Антоний Велики" в най-малкия български град е единствената у нас, носеща името на светеца-лечител, когото почитаме на 17 януари. "Еднокорабната базилика е построена през 1846 г. Частично е опожарявана, но никога не е..

публикувано на 16.01.22 в 07:35

Иде Богоявление или краят на „Мръсните дни“

На 6 януари Българската православна църква отбелязва един от най-светлите християнски празници, наричан Богоявление, Йордановден или още Кръщение Господне. Това е денят в който Йоан Кръстител кръщава Иисус Христос в свещената река Йордан...

публикувано на 06.01.22 в 06:05

Хлябът празничен, хлябът насъщен…

За Бъдни вечер – постна вечеря и питка с паричка, за Коледа – месни ястия, „вити, превити краваи“… Дори във времето на „бързите храни“ и бързите поръчки за дома, у нас подготовката за традиционните трапези си остава едно от..

публикувано на 24.12.21 в 09:00

Постът като лично жертвоприношение в традиционните практики на народа ни

Независимо от времето, в което живеем, календарът все така отброява делници и празници. Любимият период на Коледа наближава, а с това – и краят на Коледните пости. Дори хората, които не споделят християнската вяра, знаят, че въздържанието от..

публикувано на 11.12.21 в 08:00

С почитта към трима светци започват декемврийските празнични ритуали

С деня на Св. Варвара на 4 декември започва поредица от празнични дни, които в българската традиция са свързани с множество вярвания и обичаи. Според легендата, Св. Варвара се е родила в днешните български земи, в с. Елешница, наричано по..

публикувано на 04.12.21 в 07:15

Вярвания и ритуали за Св. Екатерина

На 24 ноември православните християни почитат Света великомъченица Екатерина. Живялата през III век  в Александрия Екатерина, останала в историята като една от най-образованите жени на своето време. Легендата разказва, че опитите да защити християните..

публикувано на 24.11.21 в 10:24

Народни поверия за коси, бради, мустаци

Първият сняг се изпраща на земята от брадата на св. Димитър – гласи едно поверие. Според други варианти, св. Никола или Архангел Михаил   разтърсват дългата си брада и от нея се посипват първите снежинки. Както е известно, заедно с косата и..

публикувано на 13.11.21 в 07:45

Песните на протеста все така актуални 32 години след началото на Прехода

„Докога така ще я караме? Докога, докога, докога… Господи, дай на България път, светлина, свобода!“ Това е откъс от „Молитва за България“ – една от песните, създадена след 10 ноември 1989 г. Звучеше по площадите, на митинги и протести през..

публикувано на 10.11.21 в 07:15

110 години от рождението на Йосиф Цанков

С името на Йосиф Цанков са свързани първите страници от историята на т. нар. „забавен жанр“ у нас, първите национални (мъжки и женски) баскетболни отбори, първите грамофонни плочи, произведени в България. Йосиф Цанков е сред основателите на..

публикувано на 07.11.21 в 08:00