Съдебната система, политическите партии, Народното събрание и публичната администрация са най-корумпираните институции у нас според българските граждани. Това показват резултатите от “Световния барометър на корупцията”, международно проучване, което вече пета година се провежда от “Трансперънси интернешънъл”. Едва около 3 процента от българите са готови да подадат сигнал за корупционно престъпление.
Това е тревожна тенденция, защото говори за страх у хората от негативни последици и преследване, както и за убеждението, че подаването на сигнали няма да доведе до някакъв резултат. Това каза Диана Ковачева, изпълнителен директор на Асоциация “Прозрачност без граници” по време на дискусия на тема “Корупционните мрежи – опасност за демокрацията”, организирана от фондация “Фридрих Еберт”. Политическата корупция е проблем, с който се сблъскват всички държави по света, но част от тях успяват да я контролират, коментират анализаторите. Според Диана Ковачева е трудно да се справим с корупцията в страната ни, тъй като тя не е само национално престъпление, а е обвързана с много по-големи транснационални престъпни мрежи за пране на пари, трафик на хора и оръжие.
“Липсата на почтеност в управлението си личи както във вземането на решения, които облагодетелстват определени лица и кръгове, така и в непрозрачното финансиране на политическите партии, защото това е една от формите на тежка политическа корупция – казва още Диана Ковачева. – И не на последно място си личи и в купуването на гласове, като една сериозна форма на манипулация на изборните резултати. Съвсем наскоро имахме възможност да наблюдаваме изборите в България за Европейски парламент и за НС. Установихме доста тревожни практики на купуване на гласове. Успяхме да направим типология на най-често срещаните нарушения. Това, което може би изненада и нас, беше не толкова обстоятелството, че около 6 процента от българските граждани са готови да продадат гласа си, а по-скоро фактът, че в България гласоподавателите са обект на корпоративен натиск. Т.е. на тях дори не им се плаща да гласуват по определен начин, а са обект на заплахи и насилие от своите работодатели.”
Анализаторите са категорични, че корупцията в България и Югоизточна Европа се различава от тази в т.нар. стари демокрации, което в голяма степен се дължи на нашите културни особености. Така например, понякога корупционните практики не се възприемат като корупция, а по-скоро като въпрос на оцеляване, омилостивяване на този, от когото зависиш в конкретна ситуация, обяснява проф. Пламен Георгиев, преподавател в Нов български университет. Нещо изключително характерно за Балканите е конфликтът на интереси. Ако не назначиш на дадена служба свой близък или роднина, ти ставаш немил, недраг, ти си човекът, който е забравил род и родина, казва още проф. Георгиев. Тези културни специфики на региона правят още по-трудно справянето с проблема. Според Диана Ковачева няма рецепта за преодоляването му, но е необходима политическа воля за това.
“Трансперънси интернешънъл” препоръчва на държавите със силно разпространена политическа корупция да положат усилия да направят своята съдебна система независима и ефективна – казва Диана Ковачева. – Решението за справянето с политическата корупция се намира в два елемента – от една страна премахване на политическия чадър, своеобразните имунитети и съответно произнасянето на присъда и наказването на извършители на корупционни престъпления. В този смисъл изчистването на корупцията в самата съдебна система също е начин за справяне с политическата корупция. Една от препоръките, която също така се смята за възможност за справяне с политическата корупция, е създаването на институционалната система за почтеност. Това е система, в която не само правителствата са ангажирани с противодействието на корупцията, но и всички останали институции като Сметната палата, омбудсмана, медиите и гражданското общество.”
Според Диана Ковачева е необходим също така граждански контрол върху стратегически сделки и обществени поръчки, при които се изразходват значими обществени ресурси.
В брой 28 на предаването слушайте: За да опазим идентичността си, е необходимо да се върнем към човешките ценности – интервю с адвокат Нуредин Нурединай, представител на българското национално малцинство в Албания; Италианецът..
Кандидати за председател на Върховния административен съд (ВАС) отново няма, предаде БТА. Пленумът на Висшия съдебен съвет проведе заседание при повторен опит да бъде избран ръководител на институцията. Процедурата се провали при първия опит, защото за..
От 30 март 2025 г. нов директен полет ще свързва София и Пиза, Италия. В съобщение на столичното летище се уточнява, че полетите ще се осъществяват от нискотарифната авиокомпания Ryanair. Те ще се изпълняват три пъти седмично – всеки вторник, четвъртък и..
Лидерът на "ДПС – Ново начало" Делян Пеевски даде заявка за премиерския пост. "Когато ние сме първа партия, аз ще направя правителство", заяви той в..
Real Estate Business Forum "Стандарти на бъдещето в средата ни на живот" ще събере днес експерти в София. Акцент в дискусиите ще е пазарът на..
Китайската народна република въвежда безвизов режим за пътуващите с цел бизнес, туризъм, посещение на роднини или приятели, официални визити или транзит,..