Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Преди забравата” – книга на журналиста от БНР Румен Стоичков

Снимка: архив
Една пъстра с маршрутите си книга имаше двойна премиера в София: на току-що приключилия Международен панаир на книгата в НДК и на 10 декември в Столична библиотека. Неин автор е колегата Румен Стоичков от програма "Хоризонт" на БНР. Голямото достойнство на „Преди забравата” е, че ни води встрани от популярните туристически забележителности. С нея пътуваме през легендите и историята до тракийски светилища, по обрасли в трева римски пътища, към средновековни крепости и прекрасни малки църкви, из полуобезлюдени села и в малки градчета. Книгата е събрала 74 репортажа от последните десет години:

"Петдесетина от тези репортажи са от по-малко известни села, да не кажа напълно забравени, някои от тях дори ги няма на картата на България. Петнадесет са от малки градчета като Вършец, Маджарово, Оряхово, Лом, Тетевен, Априлци и т.н. – казва в интервю за Радио България Румен Стоичков. – А десетина репортажи са от мои пътувания до български общности в чужбина. Става дума за българите в Сърбия – в Западните покрайнини и в Бело блато, за българите от село Извоареле в Румъния, за нашите сънародници в Молдова и Украйна, за емигрантската ни колония в Австрия. Има репортаж и за Раковишкия манастир, който се намира почти на границата със Сърбия. Наричат го исторически, защото в него през 1850-а година, 26 години преди Априлското въстание, се взема решение за обявяване на бунт в четири каази (околии): Кулска, Белоградчишка, Монтанска, Видинска. Това въстание, както всички знаем, завършва с неуспех. Но до по-малката от двете църкви в светата обител има един огромен камък, на който е поставена паметна плоча и е написано, че точно на това място е взето решението за въстанието."

В предговора си към книгата Румен Стоичков пише: "Винаги съм се опитвал в радиорепортажите си да изведа на преден план някакъв проблем, който е бил характерен за едно или друго населено място – безработица, лоши пътища, мизерия, рухваща църква, изнемогващо читалище, закрити училище и детска градина – с последващото обезлюдяване или изчезване от картата на България… Покрай цялата тази тъжна информация, която се стелеше пред мен и която беше цел на моите командировки, събирах и друга, по-позитивна. Онази, която е в устните предания, в легендите, в природните дадености, в наследеното от предците, в традициите, в обичаите, във фолклора, в интересните разкази и разсъждения на много хора, в мъдростта им…" Така журналистът запазва за днес, а и за бъдещето срещи и картини от селца, обречени на изчезване, ценности, които могат да бъдат забравени. Популяризира усилията на онези, които воюват срещу обезлюдяването и забравата с изграждането на нови туристически маршрути, къщи за гости, с ремонта или строителството на нов храм.

Освен репортажите, в книгата има и едно интервю – с големия ерудит и мъдрец Петър Увалиев – теоретик на изкуството, критик, писател, публицист, полиглот… Като знак за почит – към една изключителна личност, към една може би изчезваща порода интелектуалци, които не бива да забравяме…
По публикацията работи: Венета Павлова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кадър от „Идва есента“

Музиката е на фокус в Киномания – най-старата филмова панорама у нас

Тази вечер, 13 ноември, в Зала 1 на НДК в София започва 38-ото издание на Киномания. Началото на кинопанорамата ще бъде дадено с най-новия игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото”, чиято световна премиера беше преди месец в Лондон, в..

публикувано на 13.11.24 в 10:10

БНР пита: Кои са българските посланици на културата на 2024 г.?

Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..

публикувано на 11.11.24 в 20:05

Графити в Благоевград напомнят 20-годишната ни история в НАТО

Преди дни в Благоевград беше представен цветен графити-стенопис, създаден във връзка със 20-ата годишнина от членството на страната ни в НАТО. Стрийт-арт творбата може да се види на   ул. "Славянска" №65 и е реализирана с подкрепата на..

публикувано на 10.11.24 в 08:05