Любопитно е, че преди учените да открият какво съкровище блика по тези земи, местните хора мислели, че водите са вредни. Не пиели от тях, дори на животните не разрешавали. Използвали ги само при обработката на лен. За сметка на това, българомохамеданите от близките села Дряново, Лъки, Забърдо, Богутево и др. били убедени, че водата е свята. Всяка година на Гергьовден пристигали на коне и мулета, извършвали ритуално къпане, пиели от изворите за здраве. Съборът се провеждал около вировете, които образували изворите.
Според хората в района един овчар от село Дряново открил свойствата на „Очното изворче”. Измил няколко пъти очите си и излекувал зрението си. Оградил мястото, където бликала водата, с дъски и поставил голям дървен съд. Един родолюбив и деен българин от село Хвойна пък има заслуга за построяването на курорта. Костадин Златанов събрал средства и организирал изграждането на първата баня при изворите в местността Мергеле. Вложил всичките си спестявания, взел и назаем. Едно от поверията тук гласи, че човек може да остави всички свои болежки, ако откъсне парче от дрехата си и го завърже на едно специално дърво, което наричат „страховото орехче”.
Ако вече сте решили да се отправите на почивка и лечение към Наречен, непременно трябва да знаете, че без лекарско предписание няма да бъдете допуснати до минералните басейни и вани в медицинските центрове. Затова проучете добре условията, преди да тръгнете. Водите се прилагат внимателно, дозите за пиене се определят от специалисти – за да няма нежелателни странични ефекти. Това знаят и чужденците, които посещават курорта от години – винаги носят със себе си медицински изследвания, мнения на специалисти и пр. Налята в какъвто и да е съд, безценната течност губи свойствата си за около тридесетина минути, дори по-малко. Ето защо непрестанно ще видите хора, които се разхождат до изворите. Те са разположени в красив парк с огромни дървета. Най-далече е „Очното” – на около два километра в посока Пампорово. Това си има и добрите страни – ако лекарят ви е предписал два пъти на ден да пиете от него, ще имате поне осем километра здравословна разходка сред зеленина и чист планински въздух.
Снимки: Албена Безовска
В разгара на лятото търсим прохлада в планините, а месеците юли и август са най-натоварени за хотелите и местата за настаняване по горното поречие на Арда. Нова панорамна гледка ще привлича летуващите по пътеките на Западните Родопи. На 6 юли ще бъде..
И тази година сезонът на Черноморието ни ще започне в началото на юли месец, а пикът ще е през август. Затова пък юни се очертава като слаб месец за почивки у нас. Може би защото все повече сънародници предпочитат в началото на лятото да..
В Деня на отворените врати – 15 юни, за пръв път пред посетителите на Музея на мозайките в Девня ще бъдат представени и реставрираните находки, открити през 2023 година. Става въпрос за глинени съдове и лампи, изработени в стила на майсторите от..