Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над два милиарда потребители ценят българското кисело мляко

Снимка: БГНЕС

Прочутото българско кисело мляко ще достигне скоро до над два милиарда души по света, уверява Васил Зографов, изп. директор на „Ел Би Булгарикум”. Държавното предприятие има изключителните права да произвежда оригиналната закваска за този млечен продукт. Най-голямо разпространение ще има той в Азия, където българското кисело мляко е отдавна познато и ценено. Родният еликсир е част от сутрешната закуска на 40 млн. японци. В ход е навлизането му на огромния китайски пазар и в още 10 други държави от Югоизточна Азия.

Това ще стане чрез японската фирма „Мейджи дайъриз”, която още от 70-те години на миналия век притежава лиценз за производство на българско кисело мляко в Страната на изгряващото слънце, използвайки оригиналната закваска на „Ел Би Булгарикум”.

В продължение на една година водихме усилени разговори по подписване на анекс към съществуващото лицензионно споразумение за Япония, сподели информация от кухнята г-н Зографов. И от 30 април т.г. имаме вече подписано споразумение с японската „Мейджи” за навлизане на нови територии. Потенциалните клиенти на българското кисело мляко се очаква да бъдат поне около 2 млрд. души.

На какво българското кисело мляко дължи световната си слава?

Тайната разкрива в началото на миналия век българският микробиолог Стамен Григоров. Той установява, че специфичните здравословни качества на българското кисело мляко се дължат на два бацила – пръчковиден и кълбовиден. Оттогава пръчковидният носи името лактобацилус булгарикус. По-късно носителят на Нобелова награда проф. Иля Мечников, работещ във френския институт „Луи Пастьор”, обосновава връзката между консумацията на това кисело мляко и дълголетието.

Българското кисело мляко е единственото в света, което се прави със жива закваска, т.е. със живи микроорганизми в нея, обяснява изпълнителният директор на „Ел Би” г-н Зографов:

Уникалното на нашата закваска е това, че двата бацила са в симбиотична връзка помежду си, която е доста трайна – добавя той. – Попадайки чрез киселото мляко в червата ни, тези бацили убиват вредната флора там – гнилостните бактерии. След това ги увличат със себе си и организмът ги изхвърля, като по този начин се пречиства и увеличава имунитета си.

За отбелязване е, че българският език е един от малкото, в които думата „йогурт” не се използва, а съответният продукт се нарича „кисело мляко”. Защото благодарение на живата закваска, това мляко бързо ферментира и се вкиселява. То е колкото здравословно, толкова и нетрайно...

Всички други индустриално произвеждани кисели млека по света се правят с нежива закваска, което им гарантира дълготрайност, но рязко намалява здравословния им ефект.

„Ел Би Булгарикум” изнася 95% от оригиналната жива закваска за производство на българско кисело мляко. „Днес светът консумира повече българско кисело мляко, отколкото ние, българите”, коментира цифрата г-н Зографов.

Причината?

Истинското българско кисело мляко се прави от прясно, а не от сухо мляко, каквато е световната практика днес, и от закваска със живи микроорганизми, които пък го правят малотрайно. Поради всичко това то е доста по-скъп продукт от масовите „йогурти”. А покупателната способност на българите днес е доста слаба. Затова и производството на оригинално българско кисело мляко у нас заема едва 15% от пазара.

Но това е само част от истината. Защото е вярно и че преобладаващата част от българите, живеещи в селските райони и малките градчета, продължават да приготвят домашно кисело мляко по традиционната рецепта на баба. Т.е. макар и индустриалното производство на българско кисело мляко и у нас драстично да се е свило, потреблението му в крайна сметка не е намаляло, тъй като българинът се връща към приготвянето му в домашни условия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

85% от свидетелите на уличен тормоз не знаят как да се намесят

Кампания срещу уличното насилие Stand Up ще се проведе днес и утре под купола на столичното Ларго, съобщиха от Регионалния исторически музей – София.  Оказва се, че по целия свят над 80% от жените са преживели форма на уличен тормоз, но 85% от..

публикувано на 29.11.24 в 06:50

Времето рязко се променя

През нощта  от запад бързо ще се заоблачи, най-късно над Източна България. В петък , над страната ще преобладава облачно време. Още преди обяд в Западна България ще започнат валежи от дъжд, в планините над 1600 m - от сняг. Вятърът ще се ориентира..

публикувано на 28.11.24 в 18:15
Даниел Лорер и Явор Божанков

ПП поиска оставките на двама депутати, не подкрепили кандидатурата на Силви Кирилов

"След днешното гласуване за председател на Народното събрание "Продължаваме промяната" поиска оставките на Даниел Лорер и Явор Божанков", написа на Фейсбук страницата си съпредседателят на партията Кирил Петков. Три гласа не достигнаха, за да бъде..

публикувано на 28.11.24 в 17:35