Днес в София се провежда първият по рода си Парад на доброволците. Че доброволчеството е сред може би най-позитивните прояви в обществото, е ясно на всички ни. За необходимостта от хора, готови да се притекат на помощ, обикновено говорим покрай мащабните кръводарителски, социални, екологични и други кампании. Да популяризират този акт са си поставили за цел от Националното сдружение „Диабет, предиабет и метаболитен синдром”, организатори на първия у нас Парад.
Инициативата е част от проекта „Живей смело, живей без страх” на Националната програма за младежта, която финансира събитието. Идеята е организациите, работещи с доброволци, да представят каузите и кампаниите си пред тези, които искат да ги чуят. За целта по време на парада има презентации, уъркшопове, фотоизложба, пърформанс, ролеви и интерактивни игри, а също и симулация на кампания.
„Щастливи сме, че чрез Националната програма за младежта много млади хора намериха себе си и станаха доброволци на неправителствените организации в страната – казва Радост Раданова, началник на Националната програма за младежта към център „Европейски младежки програми и инициативи”. – Естествено, че в София може би са най-активните млади хора, но това е така, защото техният брой е най-голям. Нашата програма подкрепя инициативи, доброволчески дейности, в които младите хора успяват да научат много. Неформалното образование е много важно за нас като финансиращ орган. За миналата година сме финансирали 41 доброволчески проектни предложения от цялата страна. В тях са били включени над 300 младежи. Жените са повече от мъжете, това се наблюдава като тенденция. Една от целите, които си поставяме, е да включим в доброволческите акции повече мъже от възрастовата група 18-29 години. Средствата за миналата година, с които сме подкрепили проектните предложения, са в размер на над 82 хиляди лева. Доброволческите организации са активни, работят, интересът е много голям. Най-активните градове са София, Русе, Шумен, Благоевград, Видин, Бургас. Щастливи сме, че имаме представители на организации и от малките населени места, интересът към доброволчеството и там е голям. Всеки, преминал през този тип проекти, получава сертификат за придобитите знания, умения и компетенции. Това е много важно за нас, защото се работи усилено за признаване и сертифициране на неформалното образование. То може да бъде ценно за определени работодатели или учебни заведения, които да могат да признават натрупания от доброволците опит.”
Според анализ на Националния алианс за работа с доброволци (НАРД) повече от петдесет процента от младите хора, участвали в доброволни акции, са го правили, за да помагат на хората. Около 40 на сто са посочили личен интерес към акциите – екологични, здравни, социални и други мотиви. За 20 процента от анкетираните водещото в доброволчеството е желанието да се обмени социален опит и да се създадат нови приятелства и полезни контакти.
Приключи плановият годишен ремонт на шести енергоблок на единствената българска АЕЦ - "Козлодуй". След проверка от ядрения ни регулатор в 10:07 ч. блокът е включен в електроенергийната система на страната. Освен извършения ремонт с цел повишаване на..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е изпратил писмо до "Продължаваме промяната"-"Демократична България" с предложение за излизане от политическата криза. Информацията е потвърдена от източници на БНР, информира Мария Филева. Борисов е предложил лидерът на..
Патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" отбелязва своя храмов празник днес. Светата обител, символ на българската столица, е храм-паметник, построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго..
В дните 22 и 23 ноември Българската православна църква ще отбележи тържествено 100 години от освещаването на Патриаршеския ставропигиален храм-паметник..
"Инвестирането в хората, образованието, иновациите и технологиите е ключът към успеха в бъдеще", заяви президентът Румен Радев на откриването на бизнес..
В „България днес“ на 22 ноември говорим за това как се осъществява дейността на едно българско сдружение в Гърция, с..