България възнамерява да изразходва близо 1 млрд. лева за пряка борба с безработицата в следващия програмен период 2014-2020 г. Средствата ще са част от бюджета по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” за следващите 7 години в размер на 895 млн. евро или 1,7 млрд. лева. Това става ясно от последния вариант на програмата, който правителството изпрати в Брюксел за съгласуване с Европейската комисия. Целта е с парите от ЕС да се намали значително високата безработица сред младите хора, а така също и сред по-възрастните и онези, които нито учат, нито работят.
Предвижда се с тези евросредства да бъдат финансирани програми за обучение и наемане на работа на безработни, проекти за стартиране на собствен бизнес, стажове и курсове за придобиване и повишаване на квалификация, трудови борси, професионално ориентиране и други. Освен това ще се стимулира въвеждането на гъвкави форми на заетост и повишаване на мобилността на служителите. За продължително безработните с ниско образование, ромите, хората с увреждания ще бъдат разработени специални мерки. Не на последно място с еврофинансирането се цели и преодоляване на разминаването между търсене и предлагане на работна сила на трудовия ни пазар, както и ниската производителност на труда.
Очаква се конкретните програми да заработят през есента на тази година, след окончателното им одобрение от Еврокомисията. Първите мерки обаче може да тръгнат още от 1 април, намекнаха преди дни управляващите. За целта българските власти ще поискат разрешение от Брюксел програмите за заетост да започнат преди одобрението на оперативната програма. Идеята е тези мерки да се подкрепят в началото с пари от националния ни бюджет, а в края на 2014 г. тези пари да се възстановят от европейските фондове. Този сценарий крие риск впоследствие Брюксел да не одобри дейностите, за които предварително сме похарчили парите. И така разходите да останат за сметка на хазната, признават управляващите. Една от първите мерки по тази идея и наемане на 5 000 безработни за борба с битовата престъпност, смята заместник-председателя на българския парламент Мая Манолова. Освен това по думите й през април по програми за временна заетост могат да бъдат ангажирани още 13 800 души.
В "България днес" говорим за ролята на българските организации за подобряване живота и отношението към сънародниците ни в съседна Сърбия. Събеседник по темата е Дарко Аначков, председател на Българо-сръбския център във Враня. Ще разберете кога и как ще..
В четвъртък минималните температури ще бъдат в широки граници, от минус 6° - минус 8° в местата с мъгла, до около 5° в крайните югозападни райони от страната. В София ще е около минус 1°. През деня над по-голямата част от страната облачността ще е..
МВР се справя добре. Отчита се ръст на заловените наркотици и трафиканти на хора по шенгенските граници. Това каза при представянето на получени нови 52 микробуса за "Гранична полиция" министърът на вътрешните работи Даниел Митов в отговор на..
Изкуственият интелект сега е изграден изцяло от класически компютри с алгоритми, докато изкуственият интелект на базата на квантовите компютри ще е много..
България ще участва в съвместни обществени поръчки в областта на отбраната на ниво ЕС по проекти за придобиване на системи за противовъздушна..
За „отварянето” през радиото между България и Северна Македония веднага, след като България призна отделилата се от Югославия млада държава,..