Тази седмица външният министър Кристиан Вигенин се възползва от едно посещение в Словения, посветено предимно на теми от двустранен интерес, за да изложи идеи на България за синергия между различните формати на регионално сътрудничество. Говорейки за регионалните измерения на българската външна политика, в публична лекция в Университета в Любляна той изтъкна, че според София не бива да се създават нови формати на регионално сътрудничество, а да се адаптират и използват по-добре онези от съществуващите, които са доказали ефективността си. Изиграл дотук важна роля за сигурността, стабилността и просперитета в региона, Процесът за Сътрудничество в Югоизточна Европа /ПСЮИЕ/ трябва да повиши ефективността си, най-вече чрез сътрудничество, което е ориентирано към конкретни проекти. ПСЮИЕ, изтъкна Вигенин, следва да установи взаимодействие с формати на регионално сътрудничество като Дунавската стратегия на ЕС и Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество. Като ротационен председател на Черноморското икономическо сътрудничество България смята, че тази организация пък трябва да установи прагматичен диалог с Европейския съюз, както и да задълбочи сътрудничеството между Черноморския и Дунавския регион и между Черноморския и Адриатико-Йонийския регион, включително в рамките на европейските макрорегионални стратегии. Изхождайки от тези разбирания, въпреки финансовата и икономическа криза в Европа, София водеше активен диалог, който се увенча с прагматични резултати, като например изграждането на втори мост на р. Дунав между България и Румъния, и откриването на директна самолетна линия между София и Белград само преди няколко седмици. Но осигуряването на финансиране за важни инфраструктурни проекти би следвало да е приоритет не само за страните от региона, но и за ЕС, отбеляза министърът. За синергия между различните формати на регионално сътрудничество българското правителство говори още от началото на мандата си. Визитата на Вигенин в Словения показа, че година по-късно то продължава да е ангажирано с тази политика.
"Българската история е преплетена с толкова много култури – и това е част от красотата ѝ", каза историкът проф. Бетани Хюз. Авторката на документални сериали представи своя филм "Съкровищата на България" в централата на ЮНЕСКО в Париж. Събитието бе..
Актуални екопроблеми, свързани със земеделието и минното дело в Цариброд, Стара планина и цяла Сърбия, бяха обсъдени на форум в граничната сръбска община. В дискусията участваха проф. Ратко Ристич от Лесовъдния факултет в Белград, председателят на..
Лятото в България предлага горещи емоции не само за туристите. Месеците юни и юли са свързани с много вълнения за младежите, които завършват средното си образование и следва да направят следващата житейска крачка – избор на университет и бъдеще. В..
Вече е факт – България е 21-ата държава в еврозоната и от 1 януари 2026 г. официалната валута в страната става еврото, а разплащанията и в лева ще..
Лятото в България предлага горещи емоции не само за туристите. Месеците юни и юли са свързани с много вълнения за младежите, които завършват средното си..
Студентски протест "Образованието е право - не привилегия!" ще се проведе на 9 юли от 18,00 ч. пред Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Акцията е..