Тази седмица външният министър Кристиан Вигенин се възползва от едно посещение в Словения, посветено предимно на теми от двустранен интерес, за да изложи идеи на България за синергия между различните формати на регионално сътрудничество. Говорейки за регионалните измерения на българската външна политика, в публична лекция в Университета в Любляна той изтъкна, че според София не бива да се създават нови формати на регионално сътрудничество, а да се адаптират и използват по-добре онези от съществуващите, които са доказали ефективността си. Изиграл дотук важна роля за сигурността, стабилността и просперитета в региона, Процесът за Сътрудничество в Югоизточна Европа /ПСЮИЕ/ трябва да повиши ефективността си, най-вече чрез сътрудничество, което е ориентирано към конкретни проекти. ПСЮИЕ, изтъкна Вигенин, следва да установи взаимодействие с формати на регионално сътрудничество като Дунавската стратегия на ЕС и Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество. Като ротационен председател на Черноморското икономическо сътрудничество България смята, че тази организация пък трябва да установи прагматичен диалог с Европейския съюз, както и да задълбочи сътрудничеството между Черноморския и Дунавския регион и между Черноморския и Адриатико-Йонийския регион, включително в рамките на европейските макрорегионални стратегии. Изхождайки от тези разбирания, въпреки финансовата и икономическа криза в Европа, София водеше активен диалог, който се увенча с прагматични резултати, като например изграждането на втори мост на р. Дунав между България и Румъния, и откриването на директна самолетна линия между София и Белград само преди няколко седмици. Но осигуряването на финансиране за важни инфраструктурни проекти би следвало да е приоритет не само за страните от региона, но и за ЕС, отбеляза министърът. За синергия между различните формати на регионално сътрудничество българското правителство говори още от началото на мандата си. Визитата на Вигенин в Словения показа, че година по-късно то продължава да е ангажирано с тази политика.
"Танго Classic" - така се нарича най-новият завладяващ проект на Плевенската филхармония с виртуозните инструменталисти Веско Ешкенази (цигулка) и Стоян Караиванов (бандонеон). Заедно с музикантите от Плевенската филхармония те повеждат..
Един от най-дългите летни фестивали в страната ни е в курортния град Приморско, на Черно море. В продължение на три месеца Прим Фест 2025 ще предложи на жителите и туристите в града музикални вечери, оцветени в различни жанрове и стилове. Началото на..
Исторически фестивал в местността "Градище", където се намират руините на ранновизантийска крепост, организира днес от 10:00 до 22:00 часа Регионалният исторически музей – Габрово. Събитието е по повод 105 години от първите археологически разкопки в..
Учени от катедра "Астрономия" на СУ "Св. Климент Охридски" изследваха М2 – един от най-старите звездни купове в нашата галактика. Звездните купове..
Българската народна банка (БНБ) пуска в обращение от 7 юли сребърна възпоменателна монета на тема "175 години от рождението на Иван Вазов". Това..
В "България днес" на 8 юли слушайте: 00:29 - Дългият път на България към еврозоната 08:50 - Актуално от и за българите по света 21:25 - Ще..