На 11 май, в Деня на Светите братя Кирил и Методий – създатели на славянската писменост и духовни покровители на Европа, в Националния дворец на културата в София се открива ХІХ Салон на изкуствата. Това ще се случи с концерт на фолклорните ансамбли „Филип Кутев”, „Пирин” и „Тракия”. Първоначално всеки от съставите ще се представи със своя програма, а после зрителите ще станат свидетели на шеметно надиграване. Билетите за голямата Зала 1 вече са изкупени – фолклорът отново е модерен. И то в градската джунгла, където един след друг никнат клубове за народни танци. Завръщане към корените, възможност да се разкършиш здравословно и да намериш нови приятели – това са някои от обясненията на новата вълна.
Изкуството на танца ще бъде представено в Салона и от спектакъла „Траектории на желанието” на балет „Арабеск”, създаден от хореографката Мила Искренова и пианиста Боян Воденичаров. Постановките „Лебедово езеро”, „Жизел” и „Дон Кихот” ще могат да се видят в парка на Военна академия. Премиерната балетна приказка „Котаракът в чизми” пък се изпълнява от деца и за деца. Хореограф и режисьор е прочутата българска балерина Красимира Колдамова. Примата, играла на редица световни сцени, не е срещала досега балетен спектакъл по тази приказка.
В Артгалерията на НДК по време на Салона ще има няколко изложби: с творби на акад. Дечко Узунов, на живописеца Стоян Илиев, детска експозиция на ателие „Приказен свят”, Национално изложение на художествените училища. В парковото пространство пред Зала 6 на двореца деца ще се изявяват в различни изкуства: ще рисуват, ще моделират от глина, ще танцуват, ще създават театрален спектакъл.
Интересен диалог на двама поети: Маргарита Петкова и Добромир Банев, очаква читателите в книгата „Абсурдни времена”, която ще бъде представена на 15 май. Властелинът на моноспектаклите Мариус Куркински пък ще блесне с таланта си в „Сънят на смешния човек” по Достоевски. Традиция за Салона е Седмицата на испанското и иберо-американското кино. Почитателите на икебаната ще могат да се насладят на цветните композиции на Шого Кариядзаки от Япония. Изложбата му е част от Дните на японската култура в България.
Безспорно най-богата е музикалната подборка на Салона. Акцент в нея е 100-годишнината от рождението на великия български бас Борис Христов. На тази годишнина е посветен спектакълът „Набуко” на Старозагорската опера, режисиран от германката Анете Лайстеншнайдер. И още: постановката на открито на „Борис Годунов” пред храм-паметника „Св. Александър Невски”. Както и поредица от концерти, включително на Смесения хор на БНР, конференция в Българската академия на науките, документални филми за прочутия ни сънародник.
През тази година партньор на Салона на изкуствата е фестивалът „Софийски музикални седмици”. Над петдесет са събитията, включени в общата програма, с изпълнители от над петнадесет страни. Двата форума са част от културната програма на Столична община и подкрепят кандидатурата на София и Югозападния регион за Европейска столица на културата през 2019 г.
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..
"Концерт с авторска музика е чудесен начин човек да отбележи рождения си ден" – казва с усмивка един от най-именитите и креативни джаз музиканти на българската сцена, перкусионистът Христо Йоцов. Казана дума хвърлен камък! За трета поредна година..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал..